Ameliyatlarımızda Neden Spinal Anestezi Tercih Ediyoruz?
05 Mayıs, 2022

Ameliyatlarımızda Neden Spinal Anestezi Tercih Ediyoruz?

Peyronie ameliyatı gibi rekonstrüktif nitelik taşıyan ve uzun saatler boyunca devam eden cerrahi operasyonlarımızda genel anestezi tercihten ziyade bir gereklilik haline gelebiliyor. Ameliyatlarımızda uygulayabildiğimiz tek anestezi yöntemi ise genel anestezi değil. Operasyonlarımızdan önce hastalarımızla gerçekleştirdiğimiz detaylı görüşmelerde operasyon öncesi, sırası ve sonrası süreç ile ilgili bilgilendirmeler yapıyoruz. Genel sağlık durumlarını da değerlendirerek, operasyonun türüne göre anestezi kararını da birlikte verebiliyoruz. Seçilmiş hastalarda, hastanın beklentileri ve genel sağlık durumu değerlendirilerek ve elbette uygulanacak operasyonun niteliği doğrultusunda spinal anesteziyi tercih edebiliyoruz. Bu blog yazımda spinal anestezi hakkında bilgi vereceğim ve en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağım. Keyifli okumalar dilerim.

 

Spinal Anestezi Nedir? Temel Farkı Nedir?

Spinal blok olarak da adlandırılan spinal anestezi, omuriliğin yakınında bulunan subaraknoid boşluk alanına ilaç enjeksiyon edilmesi ile uygulanan bir anestezi türüdür. Genel anesteziye bir alternatif olarak tercih edilebilen spinal anestezi bel altı bölgesinde gerçekleştirilen birçok operasyonda kullanılabilir. 

Lokal anestezik etkisi olan maddeler subaraknoid boşluğa enjekte edildiğinde hastaların karın, kalça, popo ve bacak bölgelerindeki sinirler uyuşur. Sinirler tamamen uyuştuğundan operasyon sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez. Spinal anestezi ile genel anestezi arasındaki temel fark spinal anestezide hastanın bilincinin yerinde olmasıdır. Operasyon sırasında hasta uyumadığı için cerrahla etkileşimde kalabilir, konuşabilir, müzik dinleyebilir ve acı hissetmemesinin de etkisiyle konforlu olduğu kadar farkındalığı yüksek bir deneyim yaşayabilir. 

 

Spinal Anestezinin Avantajları Nelerdir?

Anestezi türü; hastanın ihtiyaçlarına, genel sağlık durumuna, beklentilerine ve operasyon türüne göre. Yine de spinal anestezi mi genel anestezi mi noktasında spinal anestezinin belirli avantajları olduğu kabul edilmektedir. Spinal anestezinin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Ameliyat sonrası daha kendine gelme.
  • Ameliyattan hemen sonra ağrı kesici kullanımına olanak sağlaması
  • Güçlü ağrı kesicilere daha az ihtiyaç duyulması.
  • Mide bulantısı ve kusma gibi yan etkilerin minimal olması.
  • Akciğer enfeksiyonu riskinin daha düşük olması.


Hangi Ameliyatlarda Spinal Anestezi Tercih Ediyoruz?

Daha önce de belirttiğim gibi spinal anestezi bel altı bölgesinde gerçekleştirilen birçok operasyonda tercih edilebilir. Önemli olan hastanın beklentilerinin ve uygunluğunun doğru belirlenmesidir. Penisi hem uzattığımız hem de kalınlaştırdığımız penis büyütme ameliyatı, venöz yetmezlik cerrahisi ve mikrocerrahi varikosel ameliyatı sırasında hastalarımıza sıklıkla spinal anestezi uyguluyoruz. Bazı hastalarımız bu operasyonlarda genel anestezi tercih edebiliyor. Bu durumda genel sağlık durumları da uygunsa genel anesteziyi de kullanabiliyoruz.

Sunduğu tüm avantajlar bir yana spinal anestezinin hiçbir komplikasyon riski taşımadığını söylemek de doğru olmayacaktır. Spinal anestezinin yaygın görülen yan etkilerinden biri tansiyonu düşürmesidir. Tansiyonun düşmesine bağlı olarak hastalar yorgun ya da bayılacak gibi hissedebilir. Diğer bir yan etki de idrar yaparken zorlanma ya da idrarı kontrol edememedir. Bu komplikasyonların anestezi etkisi tamamen geçince ortadan kalkması beklenir.
 

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 info@androklinik.com
whatsapp