ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Bu Gıdalar Erkek Üreme Sağlığını İyileştiriyor!
Yayımlanma : 11 Kasım 2020

Bu Gıdalar Erkek Üreme Sağlığını İyileştiriyor!

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşamanın önemi ile ilgili farkındalık artıyor! Biz erkekler, artık sporun da tükettiğimiz besinlerin de cinsel sağlığımızda çok önemli bir etkiye sahip olduğunu biliyoruz. Tüm bildiklerimize rağmen yoğun iş temposu, fast food gıdaların cazibesi, stres ve zamansızlık gibi nedenlerle sağlığımızı ihmal ediyoruz; bu gerçeğin farkına vardığımız zamanlarda da yaşam şeklimizi değiştirmek adına neler yapmamız gerektiğini irdeliyoruz.

Bu yazımda sizlere erkek üreme sağlığını iyileştiren besinler hakkında bilgi vereceğim. Tabii ki beslenme düzeninize bu gıdaları eklediğinizde bir anda mucizevi bir etki yaşayacağınızı iddia etmiyorum, yine de bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre beslenme düzeninizi gözden geçirmek isterseniz bu özel gıdaları bilmenizin size büyük bir avantaj sağlayacağını düşünüyorum.

1. Ispanak

“Temel Reis” çizgi filmleri ile birçok nesil büyüdü ve ıspanak tüketiminin demir eksikliğine çok iyi geleceği üzerinde yıllarca bilgi aktarıldı. Ama bazı gerçeklere ya değinilmedi ya da kısa kısa söylemlerle konu geçiştirildi. Ispanak kan dolaşımını hızlandıran muhteşem bir folik asit yani B9 vitamin kaynağıdır. Bu vitamin erkeklerin cinsel fonksiyonlarında da kritik bir rol oynar. Yapılan bilimsel çalışmalar sertleşme sorunu ile folik asit eksikliği arasında bağlantı olduğunu ortaya koyar. Konu sertleşme sorunu olduğunda ilaç, Şok Dalga (ESWT), P-Shot, penil protez ya da sertleşme venöz yetmezlik nedeniyle oluşmuşsa Dorsal Ven Ligasyon ameliyatı gibi tedavi seçenekleri olsa da sertleşme sorunu başlamaması için sağlıklı beslenmenin öneminin anlaşılması gerekir. Ispanak hem içerdiği folik asit hem de kan akışını arttıran magnezyum minerali ile beslenme düzeninize eklemeniz gereken gıdaların başında gelir.

2. Kahve

Toplumumuzda en çok tüketilen içeceklerden biri olan kahve içerdiği kafein sayesinde erkek cinsel sağlığı için de olmazsa olmaz içecekler arasında yer alıyor. Günde 2 – 3 bardak kahve tüketildiğinde penis arterleri ve kasları rahatladığından penisin sertleşme kapasitesi artıyor. Sunduğu bu faydaya rağmen özellikle sistemik hastalıkları olanların kafein tüketimini doktorlara danışmaları gerekiyor. Kahve tüketimi gereğinden fazla olduğunda kan basıncını yükseltebiliyor, idrara çıkma ihtiyacını arttırabiliyor ve kemiklerin kalsiyum emilimi azaltabiliyor.

3. Havuç

Havuç en sağlıklı antioksidan kaynaklarından biridir. Havuca turuncu rengini veren beta karoten vücut tarafından bağışıklık sistemini güçlendiren A vitaminine dönüştürülür. A vitamini haricinde biotin, K vitamini, B6 vitamini, lutein ve potasyum gibi vitamin ve mineraller içeren havucun sperm kalitesini ve sperm hareketliliğini olumlu yönde etkilediği de bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir.

4. Domates

Türk mutfağının vazgeçilmez besinlerinden biri olan domates bol miktarda likopen içerir. Likopen domatese ve karpuza kırmızı rengini veren çok güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki kanser hücrelerinin oluşumuna yol açan serbest radikallerle savaşan tüm antioksidanlar gibi likopen de bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun tek başına likopen üretememesi ve likopenin besinler aracılığı ile vücuda sokulabilmesi likopen tüketiminin önemini arttırır. Yapılan bilimsel çalışmalar likopenin prostat kanseri riskini azalttığını göstermektedir! Aynı zamanda sperm yoğunluğu, hareketliliği ve morfolojisi üzerinde pozitif değişimler yarattığı da düşünülmektedir.

5. Şili Biberi

Acıyı seviyorsanız ve vücudunuz acıya herhangi bir alerjik reaksiyon göstermiyorsa oldukça şanslısınız! Şili biberi “kapsaisin” adı verilen; endorfin salınımını ile birlikte cinsel isteği arttıran kimyasal bir bileşik içeriyor. Bu bileşiğin erkeklik hormonu seviyesini de arttırdığı yapılan bilimsel çalışmalarla gösteriliyor!

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp