ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
En Sık Görülen Varikosel Belirtileri Nelerdir?
Yayımlanma : 15 Nisan 2019

En Sık Görülen Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalıkları çevreleyen toplardamarların genişlemesine ve bu genişleme sonrası testislerde fazla kan birikmesine yol açan varikosel; erkek kısırlığına neden olabilen bir damar hastalığıdır. Testislerde biriken kirli kan testislerdeki ısıyı yükselttiği ve testislere dönen kirli kan içerisinde zararlı ajanların bulunması sperm kalitesini olumsuz yönde etkiler. Genellikle sol testiste tespit edilen varikosel tedavisi ihmal edilirse kirli kanın testislerde birikme süresinin uzamasına bağlı olarak sperm kalitesi düşmeye devam eder ve neticesinde sperm değerlerinde sürekli bir azalma meydana gelir. Varikosel her ne kadar damar hastalığı olsa da bazı belirtileri hastalar tarafından da fark edilebilir. Varikosel belirtileri yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden Androloji uzmanları ile görüşmeleri ve varikosel tedavisi sürecine girmeleri gerekir. Bu yazımda “varikosel belirtileri nelerdir?” sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşacağım.

Varikosel Belirtisi 1: Skrotum Çevresindeki Damarların Genişlemesi

“Varikosel belirtileri nelerdir?” sorusuna verilebilen ilk yanıtın genellikle testis toplardamarlarında genişleme olduğu söylenir. Ancak bu belirti ilerleyen dönemde ortaya çıkar; varikosel hastalığının ilerlemeye başlamasıyla birlikte yumurtalık çevresindeki damarların genişlediği gözlemlenebilir. Damarlar eskiye oranla daha belirgin bir hal alır ve kişi bu değişimi fark edebilir. Damarlardaki bu değişim varikosel teşhisi sırasında androloji uzmanları için de önemli veriler sunar.

Varikosel Belirtisi 2: Testis ve Kasıklarda Ağrı

Damarlarda kanın toplanması nedeniyle varikoseli olan hasta testis ve kasık ağrısı hissedebilir. Ağrının şiddeti kimi zaman rahatsız edici hale gelip hayat kalitesini düşürebilir. Yüksek tempolu spor yapıldığında kan basıncının da artmasına bağlı olarak hissedilen ağrının şiddetinde yükselme meydana gelmesine sıklıkla rastlanır. Aynı zamanda uzun süre ayakta kalınmasının ve sıcak havaların da ağrıyı şiddetlendirmesi mümkündür. Testis ve kasık ağrısı şiddeti hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. 

Varikosel Belirtisi 3: Erkeklik Hormonu Seviyesinde Azalma

Varikosel hastalığı erkeklik hormonu üretimini etkileyebilir. Sperm kalitesini düşürmesinin yanı sıra erkeklik hormonu seviyesinde azalmaya neden olduğu için hasta üzerinde birçok etki yaratabilir.

Varikoselin erkeklik hormonu seviyesine etki etmesine bağlı olarak oluşan şikayetler şu şekilde sıralanabilir:

  • Ereksiyon sorunları,
  • Depresyon,
  • Sürekli yorgunluk hali,
  • Uyku bozuklukları,
  • Konsantrasyon bozuklukları,
  • Kas kitlesinde azalma,
  • Vücuttaki yağ oranında artma.

Bu belirtilerin varikoseli olan herkeste görüleceğine dair bir genelleme yapmak doğru olmayacaktır. Bazı hastalarda belirtilerin bir kısmı görülebileceği gibi bazılarında varikosel ağrısı dahil olmak üzere tüm semptomlar ortaya çıkabilir.

Hazır yeri gelmişken sıklıkla aldığım sorulardan birine yanıt vermek istiyorum.

Varikosel Sertleşmeyi Engeller mi?

Varikosel ilerlediğinde testis fonksiyonlarının zarar görmesine bağlı olarak erkeklik hormonu üretimi azalabilir. Erkeklik hormonu düşüklüğü sertleşme problemine neden olarak hastaların cinsel yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir.

Varikosel Belirtisi 4: Erkek Kısırlığı

Spermler testislerde üretilir. Varikosel sonucu yumurtalık damarlarında genişleme olması testislerin normalden daha çok ısıya maruz kalmasına neden olur. Uzmanların büyük bir kısmına göre yumurtalıklardaki ısı artışı sperm üretimini, hareketliliğini ve kalitesini etkilemektedir. Sperm kalitesinde düşüş meydana gelmesi sonucunda ise erkek kısırlığının görülme ihtimali fazlalaşır. Veriler de uzmanların düşüncelerini doğrular niteliktedir; kısırlık sorunu yaşayan her 10 erkekten 4’ünün varikosel hastası olduğu bilinmektedir.

Sonuç olarak; varikoselin farklı semptomları bulunur ve her semptomunun ciddiyeti aynı değildir. Varikosel ağrısı, sperm sayısında azalma ve erkeklik hormonu üretiminin düşmesi sonucu sertleşme problemi gibi cinsel işlev bozuklukları oluşumu varikoselin en ciddi belirtileri olarak kabul edilirken yumurtalık damarların genişlemesi sadece estetik anlamda bir değişime neden olur. Bu nedenle varikosel tedavi edilmeli midir? sorusunun yanıtının kişi özelinde verilmesi gerektiğinin bilinmesi önemlidir.

Varikosel Teşhisi Nasıl Yapılır?

Varikosel şüphesi taşıyorsanız ve çocuk sahibi olmak istiyorsanız muayene süreçlerinizi aksatmamanızı ve zaman kaybetmeden Androloji uzmanlarına başvurmanızı öneriyorum. Varikosel teşhisi kapsamında gerçekleştirilen fiziki muayene, Doppler steteskopu, termografi ve renkli Doppler ultrasonografi gibi farklı tetkik yöntemlerinin sonuçlarına göre varikosel tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

Varikosel Geçer mi?

Varikosel tedavisinde altın standardı olarak kabul edilen “mikrocerrahi varikoselektomi” ameliyatı sonrası sperm kalitenizde ve erkeklik hormonu seviyenizde artış yaşanma olasılığı oldukça fazladır. Mikrocerrahi varikosel ameliyatı sonrası yapılan düzenli kontroller sırasında operasyon sonuçlarının yol açtığı iyileşme kendini gösterecektir.

Varikosel ameliyatı sonrası sperm kalitesinin yükseltilmesi için hastaların yerine getirmeleri gereken bazı şartlar bulunur.

Varikosel ameliyatı sonrası hayat tarzına dikkat eden, uzman doktorların direktiflerine uyan ve gerektiği takdirde multivitamin takviyesi alan hastaların sperm kalitelerinin çocuk sahibi olmayı sağlayacak denli artma ihtimalinin oldukça yüksek olduğu, yapılan araştırmalar sonucunda gösterilmiştir. Cerrahi kararı verilirken çiftlerin eş zamanlı değerlendirilmelidir. Gerektiğinde çocuk sahibi olmak isteyenler için yardımcı üreme teknikleri gibi farklı tedavi yöntemleri gündeme gelebilir.
 

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp