ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Erkek Sağlığının Düşmanı: Sigarayı Neden Bırakmalısınız?
Yayımlanma : 01 Nisan 2023

Erkek Sağlığının Düşmanı: Sigarayı Neden Bırakmalısınız?

Tütün ve tütün ürünlerinin sağlığa olan zararlarını bu yazıya sığdırmak mümkün değil. Sigara içenlerde kanser, felç, akciğer hastalıkları, diyabet, KOAH ve kalp hastalıkları gibi yaşamı tehdit eden sağlık sorunlarının görülme riskinin son derece fazla olduğu biliniyor. Yine de nikotin bağımlılığından kurtulamayan milyonlarca kişi bedenine zarar vermeyi sürdürüyor. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nü geride bırakmış olsak da günün önemini vurgulamak önemli. Çünkü sağlığımız riske atılamayacak kadar değerli. Bu yazımda sigaranın zararlarını erkek üreme ve cinsel sağlığı özelinde ele alacağım. Faydalı olması dileğiyle…

Sigara İçmek Kısırlık Riskini Artırır

Sigara içmenin erkeklerde kısırlık riskini artırdığı biliniyor. Klişeleşmiş olsa da bu kez karşımızda bir mit yok; evet, sigara erkeklerde kısırlık oluşumunun ardındaki nedene dönüşebiliyor. Yapılan bilimsel çalışmalar sigaranın sperm fonksiyonlarını iki temel noktada etkilediğini gösteriyor. Bu noktalardan bir tanesi sperm motilitesinde önemli göreve sahip olan kamçının hareketliliğini bozması. Kamçının hareketlerinin bozulması sperm ile yumurtanın buluşmasını zorlaştırıyor. Ek olarak spermin yumurtayı dölleyebilmesi için gerekli akrozin enziminin salınımının sigara içen kişilerde daha az olduğu biliniyor. Sigaranın erkeklerde kısırlık oluşumundaki etkisi bu unsurlarla sınırlı kalmıyor. Sigara tüketiminin sperm üretimini olumsuz etkilediği, sperm sayısını ve hareketliliğini azalttığı bilimsel çalışmaların sonucunda gösteriliyor.

Tütün ve tütün ürünlerinin üreme sağlığı üzerinde farklı etkileri de bulunuyor. Tütün dumanı nikotin, katran, ağır metaller ve polisiklik aromatik hidrokarbonlar dahil olmak üzere 4000’den fazla bileşen barındırıyor. Bu zararlı bileşenlerin DNA hasarına ve oksidatif strese yol açtığının unutulmaması önemli. Kısırlığın ve tekrarlayan düşüklerin ardında sperm DNA hasarına rastlanma oranları göz ardı edilemeyecek kadar yüksek.

Sigara İçmek Sertleşme Problemine Yol Açabilir

Penisin cinsel ilişkiye girmek için yeterli oranda sertleşememesi ve/veya cinsel ilişki sonlanana kadar sertliğini sürdürememesi durumu erektil disfonksiyon yani sertleşme problemi olarak adlandırılır. Sertleşme problemi psikolojik, fizyolojik ya da hem psikolojik hem de fizyolojik nedenlerden kaynaklanabilir. Sertleşme sorununun fizyolojik nedenlerinin büyük çoğunluğunun ardında damarsal problemler bulunur. Penisi besleyen atardamarlarda ya da penisteki kanın tutulmasını sağlayan toplardamarlarda fonksiyonel sorunlar olması sertleşme probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir. Damar hastalıkları ve sigara kullanımı arasındaki bağlantıyı göz ardı etmek mümkün değildir. 

Sigaradan Vazgeçmek, Genel Sağlığı İyileştirmek Mümkün

Sigara içen erkekler kısırlık ve cinsel işlev bozuklukları için risk grubunda. Fakat bu alışkanlığın farklı yansımaları da mevcut. Sigara içmek kanser riskini artırıyor, egzersiz kapasitesini azaltıyor, akciğer sağlığını tehdit ediyor. Uzun yıllar boyunca sigara içen bireylerin bu alışkanlıklarını terk etmeleri yepyeni bir hayata adım atmalarını sağlayabiliyor. Sigarasız geçen 20 dakika dahi önemli. Sigara içilmeyen ilk 20 dakikada kan basıncı ve kalp atış hızı düşüyor. İlk 12 saatte kandaki karbonmonoksit seviyesi azalıyor. 2-12 hafta boyunca sigara içilmediğinde kan dolaşımı ve akciğer fonksiyonları iyileşiyor. 1-9 ay sigara içilmediğinde ise nefes darlığı ve öksürme şikayetleri azalıyor. Tüm bu faydalarına rağmen sigarasız hayata direnmek, kaliteli ve sağlıklı bir yaşama sahip 

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp