ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Yayımlanma : 05 Temmuz 2023

Erkek Üreme Sağlığı için Glutatyonun Faydaları

Glutatyon, insan sağlığında çok önemli rollere sahip olan bir moleküldür. Son derece güçlü bir antioksidan olduğu bilinir, nitekim ana antioksidan olarak sınıflandırılır. Vücuttaki hücreleri serbest radikallerin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olur ve potansiyel etkilerini nötralize eder. Ek olarak vücudun detoksifikasyon sürecinde de görev alır. Toksinlere, ağır metallere ve diğer zararlı maddelere bağlanarak vücuttan atılmalarına yardımcı olur. Glutatyonun öne çıkan fonksiyonlarından bir diğeri bağışıklık sistemini desteklemesidir. Bağışıklık sistemi hücrelerinin fonksiyonlarının iyileştirilmesine ve sitokinlerle antikorların üretilmesine katkıda bulunur. Yapılan bilimsel çalışmalar glutatyonun kanser ilerlemesinin önlenmesinde, karaciğer hastalıklarında hücre hasarının azaltılmasında, oksidatif stresle bağlantılı hastalıkların yol açtığı sorunların minimize edilmesinde etkili olabildiğini göstermektedir. Peki ya erkek üreme sağlığı özelindeki önemi nedir? Glutatyon, erkek üreme sağlığını nasıl etkiler? Bu yazımda glutatyonun erkek üreme sağlığı üzerindeki etkileri hakkında bilgi bulabilirsiniz, keyifli okumalar dilerim.

Glutatyon, Spermlerin Serbest Radikallerden Korunmasına Yardımcı Olur  

Sperm üretim sürecinde glutatyon seviyelerindeki azalmanın oksidatif stresin yükselmesine neden olduğu ve bu durumun da spermatozoa bütünlüğüne zarar verdiği bilinmektedir. Oksidatif stresin artması sperm kalitesini azaltan önemli bir durumdur. Güncel bilimsel çalışmalar oksidatif stresin sperm hareketliliğini azalttığını, sperm DNA hasarını artırdığını ve sperm kalitesini düşürdüğünü göstermektedir. Glutatyon çok güçlü bir antioksidan olarak oksidatif stresi azaltır ve sperm kalitesinin yükselmesine yardımcı olur. Açıklanamayan kısırlık olgularında erkeklerin %40’ında serbest radikallerin fazlalığıyla karşılaşıldığını göz önünde bulundurduğumuzda glutatyonun önemi daha net fark edilecektir. 

Glutatyon, Sperm Kalitesini Yükseltebilir

Glutatyon, güçlü antioksidan etkileri ile spermleri serbest radikallerin olumsuz etkilerinden korumaktan daha fazlasını yapabilir. Selenyum ile birlikte, fosfolid hidroperoksit glutatyon peroksidaz enziminin oluşumunu sağlar. Bu enzim olmadığında spermatozoanın orta parçasında kararsızlık görülebilir ve kararsızlığa bağlı olarak sperm hareketliliğinde kusur meydana gelebilir. Glutatyon ile spermlerin ileri yönlü hareketliliği ve sperm morfolojisi gibi önemli sperm kalitesi parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı kabul edilen pozitif bağlantılar olduğu, yapılan bilimsel çalışmalarda da gösterilmiştir. 

Glutatyonun sperm üretim sürecindeki potansiyel etkilerinden biri de spermlerin oluşumunda görev alan hormonların üretiminde ve dengelenmesinde rol oynayabilmesidir. Hormonlardaki sorunlar sperm üretimini de cinsel fonksiyonları da etkileyebilir. Ek olarak detoksifikasyon etkisiyle vücuttaki kan akışının iyileşmesine katkıda bulunması sayesinde sertleşmeyi iyileştirdiği yönünde görüşler mevcuttur. 2005 yılında yapılan bir çalışmada indirgenmiş glutatyonun erektil disfonksiyon sorunu yaşayan hastalarda düşük olduğu ve indirgenmiş glutatyon seviyesinde azalma meydana gelmesi durumunda nitrik oksit sentezinin azalabileceği ve corpora cavernosa’nın vazodilatasyonuna, yani genişlemesine zarar verebileceği yönünde bilgiler elde edilmiştir. 

Tüm bu pozitif etkilerine rağmen glutatyon takviyelerinin de hekimlerin tavsiye etmesi hâlinde, önerilen doz ve sıklıkta alınması gerektiği unutulmamalıdır. Bilinçsiz takviye kullanımı sağlık sorunlarına yol açabilir ve önerilen tedavilerin etkinliğini azaltabilir.
 

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp