ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Erken Boşalma Nasıl Tedavi Edilir?
Yayımlanma : 24 Haziran 2020

Erken Boşalma Nasıl Tedavi Edilir?

Bu yazımda erken boşalma nedenleri hakkında kısa bir bilgi verip ardından erken boşalma tedavisi yöntemlerine değineceğim. Keyifli okumalar…

Her üç erkekten birinin hayatının bir döneminde yaşadığı erken boşalma; en sık görülen cinsel işlev bozukluğu olma niteliği taşır. Cinsel birleşme henüz gerçekleşmeden ya da cinsel birleşmeden hemen sonra veya mastürbasyon sırasında erkeğin kontrolü dışında boşalması olarak tanımlanabilen erken boşalma yaşam boyu devam edebileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Genellikle erken boşalmanın yalnızca erkek için bir sorun olduğu düşünülse de kadın da bu cinsel işlev bozukluğundan olumsuz etkilenir ve neticede çiftler arasındaki ilişki zedelenebilir.

Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerde performans kaygısı gelişebilir, performans kaygısı nedeniyle erken boşalma ve sertleşme sorunu tetiklenebilir. Erkeklerin kendilerini cinsel anlamda yetersiz hissetmesine ve kadınların cinsel tatmine ulaşamamasına yol açan erken boşalma çiftlerin arasındaki bağa da zarar verebilir. Hem bireyi hem aileyi hem de toplumu ilgilendiren bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmesi gereken erken boşalma, kişiye uygun tedavi süreçleri sayesinde yönetilebilir.

“Erken boşalmanın kesin bir tedavisi bulunmaz, erken boşalma tedavileri ile asıl hedeflenen boşalmanın mümkün olduğunca geciktirilmesi ve cinsel ilişki sırasında kadınların da erkeklerin de cinsel tatmine ulaşmalarının sağlanmasıdır.”

Erken Boşalma Tedavisi Yöntemleri 

Erken boşalma sorunu çevresel faktörler, yaşam tarzı, stres, performans kaygısı, prostat enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, hormonal problemler ve hatalı sünnet cerrahisi gibi hem fiziksel hem de psikolojik nedenlerle ortaya çıkabilir. Erken boşalma tedavisi planlanırken erken boşalmaya neden olan faktörlerin doğru analiz edilmesi gerekir. Zaman zaman yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetilebilen bu cinsel işlev bozukluğu kimi zaman farklı tedavi yöntemlerinin eş zamanda uygulanmasını gerektirebilir.

Erken Boşalma İçin İzlem Tedavisi

Erken boşalmaya neden olabilen stres, yanlış beslenme, fazla kilo, alkol ve sigara kullanımı gibi yaşam tarzı dinamiklerinin değiştirilmesine dayanan izlem tedavisi sırasında hastalara herhangi bir medikal tedavi uygulanmaz. İzlem tedavisi sırasında hastadan gerekli aksiyonları alması istenir ve değişim yakından takip edilir. İzlem tedavisinin tek başına yeterli olmaması durumunda erken boşalmanın medikal tedavisine geçiş yapılır.

Erken Boşalma İçin Medikal Tedavi

İzlem tedavisi ile sonuç alınamayan hastalar için medikal tedaviye geçiş yapılır. Medikal tedavilerin ne kadar süre ile uygulanacağı hasta özelinde değişiklik gösterebilir. Erken boşalma için uygulanan medikal tedavilerin amacı boşalmayı kontrol eden sempatik sistemin baskılanmasıdır.

FDA tarafından erken boşalma tedavisinde kullanılması için onaylanan tek etken madde olan Dapoksetin içeren ilaçlar, en az altı ay boyunca kişiye özel belirlenen dozda kullanıldığı takdirde boşalma sürecini 5-7 kat uzatabilir.

Erken boşalma tedavisi dahilinde penis hassasiyetini azaltan kremlerin, jellerin veya spreylerin kullanılması da önerilebilir.

Erken Boşalma Tedavisinde Egzersiz ve Boşalma Alışkanlık Değişimi

Erken boşalma tedavisi sırasında boşalma sürecini geciktiren egzersizlerin de yapılması gerekebilir. Pelvik kaslarının kontrol edilmesini sağlayan pelvik taban egzersizleri ve dur-başla egzersizleri sayesinde boşalma süresinin geciktirilmesi sağlanabilir.

Erken boşalma tedavileri saydıklarımla sınırlı değil, yeni tedavi yaklaşımları ile ilgili çalışmalar sürüyor. Son olarak erken boşalmanın botoks ile tedavisi üzerinde çalışılıyor. Uzun süredir başta cilt kırışıklıklarının giderilmesi olmak üzere şaşılık, migren ve terleme tedavilerinde kullanılan botoksun ritmik kasılmaları engelleyerek erken boşalmayı geciktireceği yönünde sonuçların alındığı biliniyor.

Penis Başına Dolgu Uygulaması ile Erken Boşalmayı Geciktirmek Mümkün

Penis başı, sinir yoğunluğunun fazla olduğu bir anatomiye sahiptir. Penis aşırı duyarlılığı nedeniyle erken boşalma problemi yaşayan erkekler, penis başına dolgu uygulaması sayesinde erken boşalmayı kontrol edebiliyor ve daha tatmin edici bir cinsel yaşama adım atabiliyor. Klinik ortamında gerçekleştirilen işlem sırasında lokal anestezi ile uygulama bölgesi uyuşturuluyor ve ardından dermal dolgu malzemeleri glans adı verilen penisin baş kısmına enjekte ediliyor. Hyaluronik asit içeren dermal dolgu maddeleri penis başındaki sinirler ile cilt arasında bir bariyer oluşturuyor. Bu durum erken boşalmada belirgin bir iyileşme elde edilmesini mümkün kılıyor. Uygulama sonrası 1 hafta içerisinde boşalma sorunu büyük ölçüde geriliyor. 

Erken boşalmanın geciktirilebilen ve olumsuz etkileri ciddi oranda azaltılabilen bir sağlık sorunu olduğu göz ardı edilmemelidir. Nedenleri doğru tespit edildiğinde ve kişiye özel tedaviler planlandığında erken boşalmanın yarattığı psikolojik stresten uzak kalınabilir ve çiftler ilişkilerindeki sorunları geride bırakma şansı yakalayabilirler.

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp