ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Erken Boşalma Tedavisi Kimin Yüzünü Güldürür?
Yayımlanma : 23 Ocak 2020

Erken Boşalma Tedavisi Kimin Yüzünü Güldürür?

Dünya genelinde en sık görülen erkek cinsel işlev bozukluğu olan erken boşalma, yalnızca erkekleri etkilemiyor! Cinsel birleşme başlamadan ya da cinsel ilişki başladıktan bir dakika içerisinde henüz kadınlar cinsel tatmin yaşamadan istem dışı meydana gelen erken boşalma erkeklerden çok kadınların hayat kalitesini düşürüyor.

Erken boşalma fiziksel bir sorun olmakla birlikte neden olduğu psikolojik etkiler nedeniyle aile mutluluğunu tehlikeye sokar. Erken boşalan ve bunun farkında olan erkeklerde performans kaygısı oluşur, oluşan performans kaygısı “eşimi mutlu edemiyorum” endişeleri ile birleşerek erkeklerin hayat kalitesini düşürür.

Erken boşalmanın kadınlara olan etkisi ise daha derindir. Çünkü erken boşalma sorunu yaşayan erkekler cinsel olarak tatmin olurken kadınlar için aynı şey geçerli değildir. Dolayısıyla kadınların cinsellikten yana beklentileri azalabilir, çiftler arasına soğukluk girebilir ve aile mutluluğu zarar görebilir.

Erken boşalma hem toplumumuzda hem de dünya genelinde oldukça yaygın bir cinsel işlev bozukluğu olmakla birlikte Androloji uzmanları tarafından kişi özelinde belirlenen tedavi yöntemleri ile büyük ölçüde iyileştirilebilir. Önemli olan erken boşalmaya neden olabilen fizyolojik ve psikolojik nedenlerin belirlenip kişiye özel tedavilerin uygulanabilmesidir.

Erken Boşalma Hem Psikolojik Hem Fizyolojik Nedenlerle Ortaya Çıkabilir

Yaşanan dönemsel streslere bağlı olarak geçici ya da kronik olarak gözlenebilen erken boşalma kimi zaman psikolojik, kimi zaman biyolojik, kimi zaman hem biyolojik hem de psikolojik nedenlerle ortaya çıkabilir. Erken boşalma risk faktörlerinin çeşitliliği düşünüldüğünde erken boşalma tedavisinin kapsamlı bir şekilde planlanması gerekliliği anlaşılabilir. Her ne kadar erkekler arasında konuşulmasa ve hatta zaman zaman kabullenilmesi zor bir cinsel işlev bozukluğu olsa da erken boşalmanın tedavi edilebileceği; erken boşalma tedavisi sonrası çiftlerin mutluluğunun arttırılabileceği gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Erken Boşalma Tedavileri Kişiye Özel Planlanmalıdır

Az önce de belirttiğim gibi erken boşanma çok yönlü bir sağlık problemidir. Erken boşalma nedeniyle çiftler arasında ortaya çıkan yetersizlik, yargılama, cinsellikten soğuma ve önemsenmeme gibi hisler tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi ile azaltılabilir.

Erken boşalma tedavisine başlanabilmesi için çiftlerin bu sorunun varlığı konusunda hem fikir olması ve erkeklerin tedaviyi kabul etmesi gerekir. Bu kabulleniş kolay değildir ancak yaşanan problemlerin üzerini kapatmak uzun vadede daha büyük zorlukların ortaya çıkmasına neden olabilir. İki kişi arasında yaşanan özel bir deneyim olan cinselliğin hem kadının hem de erkeğin tatmin olmasıyla değer kazanacağı unutulmamalı; erken boşalma şikayetleri zaman kaybedilmeden çözülmeye çalışılmalıdır.

Erken Boşalma Tedavisi Dikkatle Yürütülmesi Gereken Bir Süreçtir

Erken boşalmanın cerrahi bir tedavi seçeneği bulunmaz; öncelikle kişinin yaşam tarzında yapılacak değişimler belirlenir. Spor yapılması, dengeli beslenilmesi, sigaranın ve alkolün bırakılması ve cinsel ilişki sıklığının haftada 2 – 3’e çıkarılması istenir. Genel sağlık durumunda iyileşme sağlamayı amaçlayan yaşam tarzı değişiklikleri erken boşalma sorununu geriletmediği takdirde ilaç tedavisine ve egzersiz terapilerine geçilir.

Sinir sistemi baskılama özelliği olan ilaçlar kullanan erkeklerin boşalma süresinin, eşlerinin de cinsel olarak tatmine ulaşacakları ölçüde uzatılması amaçlanır. Ek olarak sprey, jel ve krem formundaki ilaçlarla da penis duyarlılığının azaltılması hedeflenir.

Egzersiz terapilerinde ise, kişinin boşalma esnasında kontrolünde olmayan kas gruplarını kontrol etme yeteneğini kazanması sağlanır. Bu terapiler kişiden kişiye değişmekle beraber 3-6 hafta arasında sürebilir.

Son dönemde erken boşalmanın botulinum toksin uygulaması ile tedavi edilebileceği yönünde çalışmalar sürmektedir, ancak bu uygulamanın erken boşalma üzerindeki kesin etkileri henüz tespit edilememiştir.

Erken boşalma nedenleri psikolojik kaynaklı olduğunda aile ve cinsellik danışmanlığı konusunda uzmanlaşan psikologlar ile görüşülmesi, erken boşalmanın yol açtığı olumsuzlukların giderilmesi açısından önem teşkil etmektedir.


 

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp