ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Yayımlanma : 04 Eylül 2023 11:48

Fazla Kilo Sertleşme Sorununa Neden Olur mu?

Fazla kilonun insan sağlığı üzerinde göz ardı edilmesi zor, ciddi etkileri mevcut. Metabolizmanın işleyişini bozan, hareket kısıtlılığı yaratan ve bireylerin beden algısına zarar verebilen fazla kilo erkeklerin cinsel sağlığı üzerinde de negatif sonuçlara yol açıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar fazla kilo ile sertleşme sorunu arasında farklı bağlantılar olduğunu ortaya koyuyor. İşte detaylar…

Fazla Kilo, Erkeklik Hormonu ve Cinsel İstek

Erkeklik hormonu, kemik yoğunluğunun desteklenmesinden cinsel isteğin düzenlemesine kadar birçok göreve sahip. Erkeklik hormonunun ideal oranda salgılanabilmesi için ise belli şartların karşılanması gerekiyor. İdeal kilonun korunması da bu şartlardan yalnızca biri. Çalışmalarda erkeklerin bel bölgesindeki 10,16 cm’lik bir fazlalığın erkeklik hormonu düşüklüğü ihtimalini %75 oranında fazlalaştırdığını gösteriyor. Nitekim sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin erkeklik hormonu seviyelerinin değerlendirilmesi önemli bir gereklilik. Üstelik cinsel isteksizlik sorunu yaşanması hâlinde de hormon seviyelerinin ölçümü öncelikli olarak önerilen testler arasında yer alıyor.

Fazla Kilo Nedeniyle Damar Sağlığı Zarar Görebilir 

Daha önce de birçok kez belirttiğim gibi sertleşme sorunu kalp ve damar hastalıklarının öncül belirtileri arasında yer alabilir. Sağlıklı bir ereksiyonun gerçekleşebilmesi için uyarılma ile birlikte penise ideal oranda kan ulaşması ve bu kanın cinsel ilişki sonlanana kadar penis içerisinde hapsolması gerekir. Arterlerde ya da toplardamarlarda sorun olması hâlinde sertleşme problemi ortaya çıkabilir. Penise kan taşıyan atardamarlardaki sorunlar arteriyel yetmezlik kaynaklı sertleşme problemine, cinsel ilişki esnasında kanın peniste tutulmasını sağlayan toplardamarlardaki sorunlar ise venöz yetmezlik kaynaklı sertleşme sorununa neden olur. 

Arteriyel yetmezlik kaynaklı sertleşme sorunu genellikle arterlerdeki plak oluşumundan kaynaklanır. Dolayısıyla sertleşme sorunu yaşayan hastaların kolesterol varlığı araştırılmalıdır. Bu noktada fazla kilonun hangi sağlık sorunları ile bağlantılı olduğunun kısaca hatırlanması gerekir. Vücutta aşırı yağ birikimi ile karakterize obezitenin kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet hastalıklarına yol açabileceği bilinir. 

Obezitenin sağlık için yarattığı sorunlardan biri de damar sağlığına zarar verebilen kronik enflamasyona neden olmasıdır. Enflamasyon, damarların ideal şekilde esneme yeteneğini kısıtlayarak penis kanlanma sürecini sekteye uğratabilmektedir. Ayrıca endokrin sisteminin işleyişini bozabilir.

Fazla Kilo Nedeniyle Performans Kaygısı Yaşanabilir

Erkeklerde performans kaygısı oldukça yaygın görülen, çiftlerin cinsel yaşamını negatif yönde etkileyebilen bir endişe hâli olarak tanımlanabilir. Sertleşme sorunu, erken boşalma, penisteki şekil bozuklukları ve fiziki görünümle ilgili kaygılar nedeniyle yaşanabilir; cinsel işlev bozukluklarının hem bir sonucu hem de nedeni olarak karşımıza çıkabilir. “Performans Kaygısı Nedir, Neden Oluşur?” adlı blog yazımda konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Fazla kilo gerek kişinin fiziksel görünümü ile ilgili kaygı duymasına yol açabilmesi gerekse psikolojik sorunlara neden olabilmesi ile performans kaygısını tetikleyebilmektedir. Performans kaygısı ise bazı erkeklerde beraberinde sertleşme sorununu getirebilmektedir.

Daha Sağlıklı Bir Yaşam Mümkün

Fazla kilo nedeniyle performans kaygısı, cinsel işlev bozukluğu ve/veya sperm kalitesinde düşüş gibi olumsuzluklar yaşayan hastalar sağlıklı beslenerek, kendilerine özel egzersiz programlarına uyum sağlayarak ve gerekli tıbbi uzmanlığa başvurarak daha sağlıklı bir yaşam sürebilirler. Kilo verdikçe, fazla kiloya bağlı sertleşme sorunlarında da düzelme elde edebilirler. Yapılan bir çalışmada sertleşme sorunu yaşayan bir grup erkeğin düzenli egzersiz yapmaya ve kalori alımlarını azaltmaya başladıklarında sertleşme sorunlarında %30 dolaylarında iyileşme elde edilebildiği gösterilmiştir. Ayrıca fazla kiloya bağlı enflamasyonun kilo verdikçe azalabildiği ve genel sağlığın iyileşebildiği bilinmektedir.


 

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp