ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
GENİTAL SİĞİLLER HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR !
Yayımlanma : 01 Ağustos 2022

GENİTAL SİĞİLLER HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR !

Son yıllarda adını çok daha sık duymaya başladığımız ve görülme yaygınlığı artan HPV (Human Papilloma Virus), genital bölgede ve çevresinde enfeksiyona neden olan, kondilom adı verilen siğil tipinde kitlelerin oluşmasına neden olan bir çeşit virüstür. Rahim ağzı kanserinin bir numaralı nedeni olan HPV aslında erkekler için de oldukça tehlikeli! 

PENİS KANSERİ NEDENİ OLABİLİR !

HPV, cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Yani enfekte kişinin problemli bölgesi ile diğer bireyin genital bölgesi yahut ağız ve makat çevrelerine direkt temas etmesiyle bulaşır. Virüs bulaştıktan sonra 2 ay ile 6 sene arasında olabilen uzun bir kuluçka süresine giriyor. Her kişide farklılık gösteren bu sürenin bitiminde genital bölge, ağız, anüs gibi alanlarda büyüklükleri ve sayıları farklı olabilen siğil lezyonları oluşuyor. Bazen bu oluşumlar kasıklara kadar ilerleyebiliyor.

Genital siğil teşhisi uzman bir hekimin gözlemi ile kolaylıkla koyulabiliyor ancak bazı şüpheli durumlarda biyopsi ve sürüntü alınması da gerekebilmekte. Çünkü kondilomlar penis kanserlerine de neden olabiliyor! Hatta bazen gırtlak ve rektum kanseri gibi kanserler de ortaya çıkabiliyor. O yüzden bu genital siğiller fark edildiği anda bir üroloji uzmanından yardım almak ve tedaviye başlamak çok önemli.

ÇOK EŞLİLİK RİSKİ ARTIRIYOR!

HPV'nin bulaşmasının ana sebebi çok eşliliktir. Ayrıca erken yaşta başlayan cinsellik, güvenli olmayan ilişkiler HPV kaynaklı kanserlerin altyapısını hazırlar. Prezervatif HPV'den tamamen koruma sağlamaz çünkü prezervatifin koruduğu bölgenin dışına yerleşmiş olan virüsler yine temas yoluyla partnere bulaşabilir!

Gelelim tedaviye... 

Genital siğillerde en çok tercih edilen yöntem siğillerin yakılması yahut dondurulmasıdır. Bu yöntemlerde lezyon tahrip ve yok edilmiş olur. Dondurma işleminde sıvı nitrojen ve karbondioksit kullanılırken yakma işleminde elektrokoterden faydalanılır. Lazer cerrahisi genital siğillerden kurtulmada kuvvetli bir alternatiftir. Bu yöntemler küçük lezyonlarda yüz güldüren sonuçlar verirken büyük lezyonlar için cerrahi müdahale gerekli olabilir.

EN İYİ KORUNMA YÖNTEMİ AŞI

Ancak şunun altını çizmeliyim; kondilom tedavisi lezyonları ortadan kaldırır ama virüsün vücuttaki varlığını sonlandırmaz. Yani kişinin bulaştırıcılığı azalmış olsa da nüksetme ihtimali her zaman vardır. Bu yüzden önceliğimiz korunma olmalıdır. HPV'den korunmanın en etkili yolu ise ergenliğin başlamasıyla birlikte HPV aşısı olmaktır. Bunun yanı sıra genital siğil varlığı söz konusu ise cinsel ilişkiye girmemek, çok eşlilikten kaçınmak ve güvenli cinsel hayatı sağlamak da önemlidir. Çünkü bir anlık gaflet ömür boyu uğraşmanıza neden olacak bir virüsü almanıza, daha da kötüsü kansere uzanan bir tehlike sarmalının ortasına düşmenize neden olabilir.
 

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp