ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Yayımlanma : 03 Ekim 2023 10:55

İnmemiş Testis Tedavisi Ne Zaman Yapılmalı?

Normal şartlarda erkek bebeklerin testisleri doğumdan yakın zaman önce ya da doğum gerçekleştikten kısa süre sonra testis torbası olarak da bilinen skrotuma yerleşmiş olur. Ancak bazı erkek bebeklerde testislerin biri ya da her ikisi doğumdan sonra aylar geçse de torbaya inmeyebilir. Bu durum inmemiş testis olarak adlandırılır. Testislerin doğumdan sonra torbaya inmemesi, vücut içerisinde yüksek sıcaklıkta kalmasına ve buna bağlı olarak yapısal olarak bozulmasına neden olabilir. Tedavisine geç kalındığında gelecek yıllarda hem testis kanseri hem de infertilite riskini belirgin ölçüde yükseltebilen inmemiş testis hakkında hazırladığım bu yazımda “İnmemiş testis tedavisi ne zaman yapılmalı?” sorusunun yanıtlarını bulabilirsiniz. Ancak öncesinde risk faktörlerini sizlerle paylaşmak isterim.

İnmemiş Testis Neden Olur, Risk Faktörleri Nelerdir?

Testis dokuları, anne karnındaki erkek bebeklerin böbreklerinin hemen altına yerleşip bu bölgede büyümeye başlar. Zaman içerisinde, bebeğin doğumunun yaklaşması ile testisler skrotuma doğru ilerler. Fakat her bebekte, testislerin yolculuğu sorunsuz şekilde ilerlemez. 

  • Hamilelik döneminde anne adayının sigara dumanına maruz kalması,
  • Ailede inmemiş testis öyküsünün var olması,
  • Bebekte serebral palsi veya karın duvarı ile ilgili sağlık sorunlarının bulunması,
  • Gebelik döneminde alkol kullanımı, 
  • Anne adayının gebelikten önce veya gebelik sürecinde diyabet hastalığının olması, 
  • Testislerin skrotuma yerleşmesini sağlayan hormonların yeterince salınamaması gibi farklı nedenlerle inmemiş testis ile karşılaşılabilir.

İnmemiş Testis Tedavisi: Ne Zaman ve Nasıl Yapılmalı?

İnmemiş testis, erkek bebeklerin erken dönemde kapsamlı muayenesiyle teşhis edilebilir. Teşhisin, mutlaka doğru bir tedavi planlamasıyla desteklenmesi gerekir. Yapılan çalışmalar tedavinin bebekler 1 yaşına girmeden gerçekleştirilmesi hâlinde inmemiş testise bağlı sağlık sorunlarının oluşma riskinin azalabileceğini göstermektedir. 

Doğumda ya da doğumdan hemen sonra testisler skrotuma yerleşmemişse bir süre beklenebilir. Genellikle 3 ila 6 aylık dönemde testisler kendiliğinden torbaya iner. Ancak 6 aylık olunduğunda testisler hâlâ ideal konumlarında değillerse tedavi planlamasının gündeme getirilmesi gerekli olabilir. 

Birçok durumda testis ya da testisler kasık bölgesinde hissedilebilir. Bu durumda kasık bölgesinden çok minimal bir kesik açılarak operasyon yapılır ve testisler torbaya yerleştirilir. Testisler karın bölgesinde ise laparoskopik yöntem ile ameliyat gerçekleştirilir. 

Operasyondan sonraki ilk 24 saatte çocuklarda hafif sıkıntı gözlemlenebilir. Birkaç gün düzenli olarak ağrı kesici kullanımı ve çocukların hareketlerinin minimize edilmesi gerekli olabilir. Post-operatif dönemde bol su tüketilmesi önemlidir. Operasyon kasık bölgesinden gerçekleştirildiyse bölgeyi sıkan kıyafetlerden uzak durulmalıdır. Reçete edilen ağrı kesiciler işe yaramıyorsa, operasyon sonrası ateş gözlemlendiyse, operasyon bölgesi kızardıysa ya da ateş yükselmesi söz konusuysa zaman kaybetmeden tıbbi destek alınmalıdır.


 

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp