ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Mikrocerrahi ile Varikosel Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yayımlanma : 12 Eylül 2020

Mikrocerrahi ile Varikosel Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Erkek kaynaklı kısırlık oluşumuna birçok faktör neden olabilir. Varikosel hastalığı da erkek kısırlığının hem teşhis edilebilen hem de geri döndürülebilen nedenleri arasında yer alır. Testisleri çevreleyen toplardamarların varisleşmesi olarak tanımlanabilen varikosel hastalığında en etkin tedavi yöntemi  ‘Mikrocerrahi ile Varikosel Ameliyatı’ dır. Varikoselin, infertil erkeklerin %40’ını etkilediği bilinmektedir. Varikosel ilerlediğinde etkilenen testiste veya testislerde, ki genellikle sol tarafta bulunan testis bu hastalıktan etkilenir, damarlar belirginleşir. İlerlemiş evrede fiziki muayene ile teşhis edilebilen varikosel hastalığının kesin teşhisi için skrotal renkli doppler ultrasanografi çekilmelidir.

Kimler Varikosel Ameliyatı Olmalıdır ?

 • Çocuk sahibi olmak isteyen ve sperm parametrelerinde bozukluk saptanan,
 • Erkeklik hormonu seviyesindeki düşüşe bağlı şikayetler yaşayan,
 • Kasık, testis veya testislerindeki ağrı nedeniyle hayat konforu azalan hastalar varikosel ameliyatı için uygun aday olarak kabul edilirler.

Varikosel Ameliyatı Neden Yapılır?

Varikosel ameliyatının temel amacı; varisleştiği için fonksiyonu bozulan toplardamarların kapatılıp; testislere kirli kan akışının durdurulup zararlı ajanların ulaşmasının engellenmesi ve testis ısısının ideal seviyelere dönmesinin sağlanmasıdır. Testislerin ideal ısısına dönmesiyle de daha sağlıklı spermler üretilebilir ve aynı zamanda erkeklik hormonu üretimi normale dönebilir. Böylece sperm değerlerinde belirgin bir artış yaşanır.

Varikosel Ameliyatı Hangi Yöntemle Yapılır ?

“Mikrocerrahi ile Varikosel Ameliyatı” varikosel hastalığı tedavisi için altın standart yöntem olarak kabul edilir. Mikrocerrahi varikoselektomi ile hem varisleşen toplardamarların hem de ilerleyen dönemde varisleşme ihtimali bulunanların kapatılması mümkündür. Böylece varikoselin nüksetme ihtimali minimize edilebilir.

Mikrocerrahi ile Varikosel Ameliyatı Nedir ?

Not: Mikrocerrahi ile varikoselektomi yalnızca deneyimli cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir!

Genellikle spinal anestezi altında gerçekleştirilen ameliyat yaklaşık 45 dakikada tamamlanır. Bu süreçte en ince toplardamarlar dahi mikroskop altında görüntülenebilir ve varisleşen damarlara ek olarak ileriki yıllarda varisleşme ihtimali olan damarlar da mikro klipsler yardımıyla kapatılabilir. Testislere temiz kan akışını sağlayan mikro arterler ve lenf damarları da mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı sırasında korunabildiği için hastalar ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyon yaşamazlar.

Mikroskop Altında Varikosel Ameliyatının Avantajları

 • Varikosel hastalığından tek ameliyatla kurtulma
 • İleride varisleşme ihtimali olan toplar damarlara da müdahale edildiği için varikoselin nüksetme ihtimalinin olmaması
 • Toplar damarlar bağlanırken atar damarların ve lenfatik kanalların korunması
 • Eski tip geleneksel varikosel ameliyatına göre sperm değerlerinde daha hızlı iyileşme

Mikrocerrahi ile Varikosel Ameliyatı Sonrası

 • Mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı sonrası hasta 1 gün hastanede kalır ve ertesi gün taburcu edilir. Birkaç günlük süreçte hastaların testislerini mümkün olduğunca korunması; ani oturma ve kalkma gibi bölgeyi etkileyecek hareketlerden uzak durulması önerilir.
 • Operasyon sonrası antibiyotik ve ağrı kesicilerin kullanılması gerekir. Bu konuda detaylı bilgi hastalara aktarılır.
 • Cerrahi sonrası sperm parametrelerinin artırılması adına vitamin takviyelerinin hemen kullanılmaya başlanması gerekir.
 • Ameliyat sonrası 2. gün banyo yapılabilir.
 • Mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı olanlar operasyondan birkaç gün sonra işe dönebilirler. Sadece uzun süre ayakta kalmayı gerektiren ve fiziksel efor harcatan bir işte çalışılması halinde hastaların 7 – 10 günlük süre dinlenmesi gerekebilir.
 • Operasyondan 1 hafta sonra hastalar kontrol muayenesine gitmelidir.
 • Cinsel ilişki yasağı genellikle hastanın iyileşme sürecine ve doktorun değerlendirmesine bağlıdır.
 • Operasyon sonrası 3 ayda bir sperm parametreleri kontrol edilir.

Mikrocerrahi Varikoselektomi Sonrası Erkek Kısırlığı Düzelir mi?

Mikrocerrahi ile varikosel ameliyatının temel amacı varikosel hastalığı nedeniyle sperm değerlerindeki düşüşü geri döndürebilmek ve sperm değerlerini normal seviyede tutabilmektir. Varikosel ameliyatı sonrası normal yoldan çocuk sahibi olabileceğinin ifade edilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Ancak varikosel ameliyatı ile sperm kalitesi arttığı için kişinin hem doğal yolla hem de tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme teknikleri ile çocuk sahibi olma şansının artacağı rahatlıkla söylenebilir.

Not: Varikosel ameliyatı sonrası bebek sahibi olunabilmesi için her iki eşin de gebelik oluşumuna engel olacak farklı bir rahatsızlığının bulunmaması gerekir. Bu nedenle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin sağlık taramalarının hem üroloji ve androloji hem de kadın doğum uzmanları tarafından eş zamanlı gerçekleştirilmesi önerilir!

Mikrocerrahi varikoselektomi başarısı hastaların operasyon sonrasında sağlıklı beslenmesi, spor yapabilecek şekilde hareketli bir yaşam tarzı benimsemesi ve özellikle sigaradan uzak durması gibi faktörlerle de ilişkilidir. Çocuk sahibi olmayı isteyen kişiler varikosel ameliyatı sonrası süreçte vitamin takviyesi kullanımını aksatmadığında, kilo kontrolü sağladığında, sigara ve alkol gibi oksidan maddelerden uzak durduğunda sperm değerlerinde istenen artış elde edilebilir.
 

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp