ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Neden Varikosel Tedavisi Olmalısınız?
Yayımlanma : 01 Kasım 2019

Neden Varikosel Tedavisi Olmalısınız?

Varikosel teşhisi konulan erkeklerin ortak sorusu varikosel tedavisinin zorunlu olup olmadığıdır. Varikosel tedavisinin zorunluluğu kişinin çocuk sahibi olmayı isteyip istemediğine, yaşına, yaşadığı varikosel semptomlarının şiddetine ve varikosel hastalığının ne kadar ilerlediğine bağlı olarak değişebilir.

Bu yazımda varikosel hastalığı teşhisi konulan ve tedavi seçeneklerini değerlendirme konusunda kararsızlık yaşayanlara önemli bilgiler aktaracağım. “Varikosel tedavi edilmezse ne olur?” sorusunun yanıtına geçmeden önce varikosel belirtileri hakkında kısa bir hatırlatma yapmak istiyorum.

Varikosel Belirtileri

Varikosel hastalığı olan her erkekte varikosel belirtileri görülecek diye bir genelleme yapamayız. Bazı hastalarda varikosel belirgin şikayetlere yol açmayabilir, ancak bazı hastalarda yol açtığı belirtiler hayat kalitesini düşürecek denli şiddetli görülebilir. En sık görülen varikosel belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 

  • Skrotumda (testislerin bulunduğu kese) keskin ağrı
  • Testislerden birinin ya da her ikisinin birden küçülmesi (testiküler atrofi) veya büyümesi
  • Skrotumda veya testislerde yumru oluşumu
  • Erkeklik hormonu seviyesinde düşme
  • Sperm kalitesinde azalma

 

Kişinin yaşadığı şikayetler varikosel tedavisi yaklaşımını değiştirebilir. Kişide varikosel varsa, çocuk sahibi olmayı düşünmüyorsa, varikosel kaynaklı ağrı çekmiyorsa ve erkeklik hormonu seviyesinde bariz bir azalma yoksa tedavi seçeneği rafa kaldırılabilir. Ancak kişide ağrı dayanılması zor boyutlara ulaştıysa, erkeklik hormonu seviyesi düştüyse, kişi çocuk sahibi olmayı istiyorsa ve erkek kısırlığının sebebi olarak varikosel gösteriliyorsa tedavi tercihten çok zorunluluk olarak düşünülmelidir.

Varikosel Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Varikosel tedavisi olmazsanız varikosel oluşumu gözlenen testisiniz ya da testislerinizde küçülme meydana gelir. Testiküler atrofi olarak adlandırılan bu durumun sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte testislerin kaliteli sperm üretme yetisine zarar verdiği bilinmektedir.

Toplar damarlar oksijenasyon için kalbe kan taşırlar, ancak görevlerinin tam anlamıyla gerçekleştirilmesi için damarların yerçekimine meydan okuması gerekir.  Toplar damarlar yerçekiminin etkisinden vana görevi gören kapaklar sayesinde kurtulurlar. Damar duvarları kanı yukarı itince kapaklar açılır ve kaslar gevşediğinde kanın geriye doğru akışını önlemek için kapaklar kapanır. Zaman içinde farklı nedenlerle damarlar içerisindeki kapakların açılıp kapanma mekanizması zarar görebilir. Özellikle ilerleyen yaşlarda damar duvarlarının esnekliğini yitirmesi ve damarların genişlemesiyle kapaklar tam olarak kapanamamaya başlar. Varikosel hastalığında da karşılaşılan tam olarak budur; damarlarda meydana gelen yapısal değişimler testislerde normalden daha fazla kan birikmesine neden olur. Testislerde biriken kan kese sıcaklığını yükseltir ve testislerde oluşan reflü akım testislere zararlı ajanların ulaşmasına yol açar; dolayısıyla spermlerin kalitesi azalır.

Erkek kısırlığı; tedavi edilmeyen varikosel hastalığının doğal sonuçlarından biridir. Varikosel tedavi edilmediği zaman testisler normalden daha fazla ısınır ve üretilen spermlerin miktarı, kalitesi ve hareketliliği ısı artışından etkilenir.

Varikosel ile erkeklik hormonu düşüklüğü arasındaki bağlantının da göz ardı edilmemesi gerekir. Klinik çalışmalar varikosel hastalarında erkeklik hormonu üretiminden sorumlu olan ve “leydig” olarak adlandırılan hücrelerin bozulduğunu göstermektedir. Varikosel tedavisi gören erkeklerde leydig hücrelerinin fonksiyonlarında iyileşme meydana gelmekte ve tedavi olunduğu takdirde hücreler yeniden işlevini yerine getirebilmektedir.

Mikrocerrahi Varikosel: Varikosel Tedavisinde Altın Standart

Testis çevresindeki toplar damarların genişlemesi ve işlevlerini yerine getirememesi sonucu oluşan varikosel hastalığı mikrocerrahi varikoselektomi ameliyatı ile tedavi edilebilir. Mikrocerrahi varikosel ameliyatı diğer varikosel ameliyatı türlerine göre çok daha başarılı sonuçların alınmasını sağlar. Toplardamarların mikroskop altında detaylı bir şekilde görüntülenebilmesi ve varisleşen ya da varisleşme ihtimali olan toplar damarların bağlanabilmesi testislerin varikosel etkilerinden korunmasını sağlar. Mikrocerrahi varikosel operasyonu sayesinde hasta tek ameliyatla varikosel hastalığından kurtulabilir; farklı teknikler uygulandığında varikoselin nüksetme ihtimali yüksektir.

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp