ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Penis Gerçekten Kırılır mı?
Yayımlanma : 13 Ağustos 2019

Penis Gerçekten Kırılır mı?

Penis kırılması düşünüldüğünün aksine bir mit değildir; penis gerçekten kırılabilir ve hatta bu durum acil tıbbi müdahale gerektirir. Ereksiyon halinin aniden sonlanması, penisin şişmesi ve penis cildi altında kan birikmesi gibi farklı belirtiler yaşanmasına neden olan penis kırılması ihmal edilmemesi gereken bir travmadır. Son günlerde penis kırılması ile ilgili bana ulaşan soruların artması nedeniyle bu yazımda “Penis kırılması nedir?”, “Penis kırılmasının belirtileri nelerdir?”, “Penis neden kırılır?” ve “Penis kırılması nasıl tedavi edilir?” gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağım.

Penis Kırılması Nedir?

“Penil fraktür” sertleşmeyi sağlayan tüpleri çevreleyen ve tunica albuginea adı verilen kılıfın; cinsel ilişki sırasında penisin zorlanması sonucu yırtılması olarak ifade edilebilir. Cinsel ilişki sırasında penise baskı yapılması veya mastürbasyon esnasında kontrolsüz hareketlerin sergilenmesi penisin kıvrılmasına ve kılıfın yırtılmasına neden olabilir. Penis kırılması acil tıbbi müdahale gerektiren fiziksel bir travmadır. Tedavi edilmediği takdirde peniste kalıcı şekil bozukluklarına, penisin sertleşememesine ya da sertliğini koruyamamasına neden olabilir.

Penis Neden Kırılır?

Penil fraktürün temel nedeni genellikle cinsel ilişki sırasında ereksiyon halindeki penisin aşırı baskıya maruz kalmasıdır. Kontrolsüz penetrasyon sırasında penisin pelvik kemiğe çarpması, kadınların üstte olup cinsel ilişkiyi kontrol ettiği pozisyonlar ve erkeğin tam anlamıyla erekte olmadan cinsel ilişkiyi başlatması penis kırılmasının başlıca nedenleri arasında gösterilebilir. Penis kırılması riskini azaltmak için cinsel ilişki öncesinde penisin ideal sertliğine ulaşmasını beklemek ve cinsel birleşme sırasında kontrollü davranmak gerekir. Her ne kadar penis kırılması çok yaygın bir durum olmasa da meydana gelmesi halinde ciddi komplikasyonlara yol açtığı bilinmektedir.

Penis Kırılmasının Belirtileri Nelerdir?

Cinsel ilişki sırasında penisin kırılması sonucu erkeklerde farklı belirtiler gözlenebilir. Kırılma anında penisten ses gelmesi, ereksiyon halinin aniden sonlanması, peniste şiddetli ağrı, penis cildi altında kan birikmesi, peniste morarma, şişlik ve idrar sırasında zorluk yaşanması en sık görülen penis kırılması belirtileridir. 

Penisin cinsel ilişki sırasında travmaya maruz kalması penisin kesinlikle kırılacağı anlamına da gelmemektedir. Sertleşmeyi sağlayan tüpleri çevrelen kılıf kimi zaman yırtılmasa dahi zarar görebilir. Bu durumda tedavi seçenekleri yine değerlendirilmelidir; kılıf zarar görür ve tedavi ihmal edilirse kılıf kendini onarırken uzun vadede penis eğriliğine yol açabilir. Penis kırılması belirtileri yaşayan erkeklerin bir an önce üroloji ve androloji uzmanlarına başvurması gerekir. Aksi durumda hem genel sağlıkları hem de cinsel yaşam kaliteleri zarar görebilir.

Penis Kırılması Nasıl Tedavi Edilir?

Penis kırılmasının kesin tedavisi cerrahi müdahaledir. Ameliyat sırasında yırtılan dokunun onarılması; kişinin sertleşme problemi ile yüzleşmesinin engellenmesi hedeflenir. Penis kırılması tedavi edilmezse idrar yolunda kalıcı hasar oluşumu, yırtılan kılıfta sert plakların oluşması sonucunda penis eğriliği ve sertleşme problemi ortaya çıkabilir. Penis kırılması operasyonu sonrasında 1 – 3 gün arası hastanede kalınması gerekebilir. Uzman doktorlar hastaya ağrı kesici ve antibiyotik verebilirler.

Operasyon sonrası hastanın iyileşme süreci yakından takip edilmeli ve görüntüleme yöntemleri kullanılarak penis damarları incelenmelidir. Tam iyileşme gerçekleşmeden önce cinsel ilişkiye kesinlikle girilmemesi gerekir. Doktorlar cinsel ilişkiye girilmesinde bir sakınca kalmadığında hastaları bilgilendirecektir.
 

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp