ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Yayımlanma : 01 Haziran 2023

Peyronie Hakkında En Çok Merak Edilenler?

İleri yaşta meydana gelen penis eğriliği olarak da bilinen Peyronie hastalığı, penis içerisinde yer alan ve ereksiyon sırasında kanla dolarak penisin sertliğini sağlayan tüp yapılarının çevresindeki esnek kılıfta plak oluşumu ile karakterize bir hastalıktır. Kötü huylu olmayan bu fibröz skar dokusunun sayısı, yapısı ve konumu doğrultusunda penis sağa, sola, yukarı ya da aşağı yönlü eğrilir. Eğrilik derecesi kişiden kişiye değişebilir. Erkeklerde sıklıkla görülen penis şekil bozuklukları arasında yer alan ileri yaş penis eğriliği hakkında hazırladığım bu yazımda konu ile ilgili en çok merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Peyronie Ciddi Bir Hastalık mı?

Peyronie hastalığı penisin eğrilmesine neden olur. Genel fiziksel sağlık üzerinde bir etkisi olmasa da peniste yol açtığı eğrilik derecesine bağlı olarak cinsel ilişkiyi engelleyebilir, erkeklerde performans kaygısına yol açabilir ve beden algısını olumsuz yönde etkileyebilir.

Peyronie Neden Olur?

Peyronie nedenleri hakkında kesin söylemlerde bulunmak doğru bir yaklaşım olmaktan uzaktır. Ancak çeşitli risk faktörlerinin varlığından bahsedilebilir. Genetik faktörler, yaşın ilerlemesi, bağ dokusu bozuklukları ve otoimmün hastalıklar önemli risk unsurları arasında sıralanabilir. Tüm bunların dışında pelvik bölgeye alınan travmaların ve penise alınan darbelerin de penis eğriliği ile sonuçlanabileceği ifade edilebilir. Peyronie hastalığının yara iyileşmesi sürecindeki bir problem neticesinde ortaya çıktığı da öne çıkan görüşler arasında yer alır. 

Peyronie Hastalığı Hangi Şikâyetlere Neden Olur?

Peyronie hastalığı ilerlediğinde ve herhangi bir tedavi sürecine başvurulmadığında çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Sertleşme problemi, cinsel ilişkiye girememe, cinsel ilişki sırasında ağrı, penis şekli nedeniyle oluşan stres, penis boyunda kısalma, penis ağrısı, ereksiyon sırasında ağrı ve ikili ilişkilerin zarar görmesi Peyronie neticesinde yaşanabilecek sorunlar arasında yer alabilir.

Peyronie Olduğumu Nasıl Anlarım?

Peyronie akut aşamadayken henüz plaklar oluşmamış ve penis eğrilmemiştir. Bu nedenle bu dönemdeyken hastalar ağrı sorunu yaşarlar. Peniste ağrı, ereksiyon sırasında ağrı gibi belirtileri göz ardı etmemek tedavi süreçlerine mümkün olduğunca erken başvurabilmek adına önemlidir. Hastalık kronik evreye geçtiğinde ise hastalar penis cildi altında sert plakları fark edebilirler. 

Peyronie İlişkiye Engel mi?

Bu sorunun yanıtı hastadan hastaya değişebilir. Penisindeki eğrilik açısı fazla olan hastalar cinsel ilişkiye fiziksel olarak giremeyebilirler. Peyronie nedeniyle penisinde belirgin bir eğrilme meydana gelen hastalar cerrahi tedavi yöntemleri ile penis eğriliğinden kurtulabilirler.

Peyronie Hastalığı Nasıl Geçer?

Son derece nadir olmakla birlikte bazı hastalarda Peyronie hastalığı kendiliğinden geçebilir. Ancak akut evre başladığında tedavi uygulanmadığı takdirde hastalık kronik evreye geçme eğilimindedir. Kronik evrede plak oluşumları stabil hâle gelir. Plakların oluşumu tamamlandığında, penis eğriliği cinsel ilişkiyi engelleyecek açıya ulaştığında tek tedavi yöntemi cerrahi operasyon olarak öne çıkar. 

Peyronie Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Peyronie ameliyatı son derece komplike ve deneyim isteyen bir cerrahidir. Uygulanacak teknikler hastadan hastaya farklılaşabilir. Operasyon sırasında ilk aşama penis cildinin tamamen soyulmasıdır. Böylece sertleşmeyi sağlayan tüp yapılarının içerisine serum fizyolojik verildiğinde penis eğriliğinin çok daha net bir görüntüsü elde edilebilir. Seçilmiş hastalarda plak çıkarıldıktan sonra tüpleri çevreleyen kılıfın fonksiyonlarının geri kazandırılması için bacaktan safen ven çıkarılır ve bu yapı greft hâline getirilerek kılıfa dikilir. Gerektiği takdirde düzeltici dikişlerle penis düz bir yapıya getirilir.

Peyronie Ameliyatından Sonra Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Peyronie ameliyatı olan hastaların 8 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durması gerekir. Bu süreçte mastürbasyon da yapılmamalıdır. Tam iyileşme gerçekleşene kadar ağır kaldırılmamalı, tempolu egzersizler yapılmamalıdır. 


 

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp