Sigara ve Sertleşme Problemi
12 Mayıs, 2021

Sigara ve Sertleşme Problemi

Cinsel ilişkiye girmek için penisin yeterli sertliğe erişememesi veya cinsel ilişki sonlanana dek penisin sertliğini koruyamaması durumu sertleşme sorunu olarak tanımlanır. Bu sorun, yaş ilerledikçe sık görülmeye başlar; birçok farklı fiziksel ve psikolojik nedene bağlı olarak, genç erkeklerde de ortaya çıkabilir. Sertleşme sorununun organik nedenleri arasında en sık karşılaşılanlardan biri de sigara içiciliğidir. Diğer bir deyişle sigara ve sertleşme problemi arasında yakın bir ilişki bulunur. Sigara içmek kan damarlarına zarar verir ve sertleşme problemi de çoğunlukla penise kan iletiminde görev yapan damarların fonksiyonlarının azalması veya kaybolması sonucu görülür. Günümüzde çeşitlenen tedavi seçenekleri sayesinde hem arteriyel hem de venöz yetmezlik kaynaklı sertleşme sorunu tedavisi mümkün olmakta ve erkek hastalarda cinsel sağlık iyileştirilebilmektedir.

Sigara ve Kan Damarları

Sigara içmenin sağlığımız için sayısız zararı olduğu konusunda artık hem fikiriz. Vücudumuzu hücresel bazda etkileyen ve sağlığımızı önemli ölçüde tehdit eden sigara kullanımı, söz konusu cinsel yaşam olduğunda da etkisini hissettirir. Sigaranın içerisindeki kimyasallar kan damarlarının iç yüzüne zarar vererek fonksiyonlarını azaltır. Aynı zamanda kalbe, beyine, böbreklere ve vücut genelindeki bütün organlara da zarar verir.

Sigara ve sertleşme sorunu arasında doğrudan bir ilişki olmasının temel nedeni, sigara içerisindeki kimyasalların penisteki kan damarlarını etkilemesidir. Peniste bulunan arterler sinyal aldıklarında genişlemeye başlar. Bu genişleme penisin cinsel ilişki öncesi kanla dolması yani ereksiyon için zorunlu bir biyolojik süreçtir. Damarlar yeterince genişleyemezse, sinyal mekanizmasında herhangi bir sorun olmasa dahi sertleşme ideal oranda gerçekleşmeyebilir.

Araştırmalar Ne Söylüyor?

American Journal of Epidemiology dergisinde yayımlanan 2005 tarihli bir araştırmada sigara içen erkeklerde sertleşme sorunu görülme riskinin hiç sigara içmeyenlerden daha fazla olduğu gösteriliyor. Özellikle genç yaşta sertleşme sorunu yaşayan kişilerin büyük bir çoğunluğunun sigara kullandığının da altı çiziliyor. Günlük içilen sigara miktarı arttıkça sertleşme sorununun ciddiyeti de artıyor. Yine de sigara kullanımı bırakıldığında sertleşme sorunu gerileyebiliyor.

Sigara, Sertleşme Sorunu Tedavilerinin Başarısını da Etkiliyor

Günümüzde arteriyel yetmezlik kaynaklı sertleşme sorunu tedavisinde her geçen gün yeni yöntemler ortaya çıkıyor. Geçmiş dönemde ilaçlar kullanılarak ve penil protez cerrahisi ile sınırlı olan alternatifler artık çoğalıyor. Şok Dalga ve PRP tedavisi hafif ve orta derecede sertleşme sorunu teşhis edilen hastalarda başarılı sonuçların alınmasını sağlayabiliyor. Ancak penis damarlarında yenilenme ve yeni damar oluşumlarını tetikleme gibi faydalar sunan bu tedavi yöntemlerine başvuracak hastaların sigara içmiyor ya da sigarayı bırakmış olması gerekiyor. Sigara içiciliği devam ettiğinde tedavi başarılı olsa da uzun dönemde damar sağlığının bozulmasına bağlı olarak sertleşme sorunu yeniden ortaya çıkabiliyor.

Her Sertleşme Problemi Aynı Değildir

İlaç, penil protez, PRP ve Şok Dalga tedavileri, kök hücre uygulaması  arteriyel yetmezlik kaynaklı sertleşme sorunu tedavisinde, seçilmiş hastalara uygulandığında, başarılı sonuçlar veren yöntemlerdir. Ancak sertleşme sorunu nedenleri yalnızca arteriyel yetmezlik ile yani peniste cinsel ilişki öncesi yeterli kanlanmanın olmaması ile sınırlı değildir. Bazı kişilerde penis sertleşmesi meydana gelebilir, ancak bu sertlik cinsel ilişki sonuna dek sürdürülemez. Bu durumda venöz yetmezlik kaynaklı sertleşme problemi gündeme gelir. Venöz yetmezlik, seçilmiş hasta grubunda ‘Dorsal Ven Ligasyonu’ operasyonu ile tedavi edilebilir.

Sonuç olarak “sigara seksi ne kadar etkiler?” diye sorarsanız ne yazık ki düşünüldüğünden de fazla diyebilirim. Neyse ki “sigarayı bırakmak cinsel gücü artırır mı?” sorusuna daha pozitif bir yanıt verebilirim. 

Sigara, kalp ve damar sağlığı için en önemli risk faktörlerinden bir tanesi, sertleşme sorunu da özünde bir damar hastalığı. Dolayısıyla sigara kullanan kişiler sigarayı bıraktıklarında ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsediklerinde kalp ve damar sağlıklarındaki iyileşmeye bağlı olarak cinsel anlamda daha aktif hale gelebiliyor.

Her zaman olduğu gibi bir hatırlatma yapmak istiyorum; önemli olan sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin bu sorunun psikolojik ve fizyolojik nedenleri olabileceği hakkında farkındalığa sahip olması, üroloji ve androloji uzmanlarına başvurarak kendileri için en etkili tedavi yöntemlerini başlatmak için adım atmasıdır. Sertleşme sorunu hastalarda depresyon, anksiyete ve performans kaygısı gibi psikolojik sorunlara yol açabilir ve aynı zamanda yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve kalp damar hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunları belirtilerinden olabilir.

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Telefon

0 555 054 66 66

Randevu Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 info@androklinik.com
whatsapp