ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Testislerde Şişlik Neden Olur?
Yayımlanma : 10 Mart 2023

Testislerde Şişlik Neden Olur?

Skrotal şişlik olarak da adlandırılabilen testis şişkinliği, birçok farklı sağlık sorunu ile ilişkilendirilebilen bir belirti olarak karşımıza çıkar. Şişliğe ek olarak ağrı gibi yan semptomlar görülmesi halinde zaman kaybetmeden üroloji ve androloji uzmanlarına başvurulması gerekir. Bu blog yazımda “Testisler neden şişer?” dahil olmak üzere önemli soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağım.

Testislerde Şişlik 

Testisler küçük, yumurta benzeri şekle sahip, skrotum adı verilen torba içerisinde konumlanmış erkek üreme organlarıdır. Hormon ve sperm üretiminden sorumlu bu iki organ farklı nedenlerle yapısal değişime uğrayabilir. Testislerde meydana gelen travmalar, yaralanmalar, enfeksiyonlar ya da tümörler testislerde şişliğe ve bazı durumlarda renk değişimlerine neden olabilir. 

Testislerde şişlik tek başına ya da morarma, idrar yaparken zorlanma, ağrı, mide bulantısı ve peniste akıntı gibi çeşitli belirtilerle de eş zamanlı görülebiliyor. Bu belirtilerin dikkate alınması önemli; testislerde şişlik nedenlerinin belirlenmesi ve erken süreçte tedavi seçeneklerine başvurulması fonksiyon kayıplarının önüne geçilmesini de genel sağlığın korunabilmesini de sağlayabiliyor.

Testisler Neden Şişer?

Bu soruya verilebilecek tek bir yanıt yok; birden çok neden testislerde ve skrotumda şişlik ile sonuçlanabiliyor.

Travma: Testislere alınan travmalar bölgede şişliğe neden olabiliyor. Kaza ya da tekme gibi fiziksel durumlar neticesinde şiddetli ağrı ve skrotumda kızarıklık meydana gelebilir. Testislere giden kan akışının engellenmemesi adına, özellikle bölgede şişlik, idrar yaparken zorlanma, ateş gibi belirtiler eş zamanlı görülüyorsa zaman kaybetmeden tıbbi destek alınması gerekiyor. 

Hidrosel: Skrotumda sıvı birikmesi ile karakterize durumdur. Genelde ağrıya neden olmaz ve tek taraflı görülür. Bebeklik çağında görülme sıklığı daha fazla olmakla birlikte yetişkin erkeklerde de ortaya çıkabilir. Kendiliğinden geçme olasılığı yüksektir.

Epididimit: Sperm iletim sürecinde görev yapan tüp şeklindeki anatomik yapı epididim olarak adlandırılır. Epididimde meydana gelen şişme ve tahriş epididimit olarak adlandırılır. Testislerde şişme ile birlikte ağrı oluşumu yaygın belirtilerindendir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ya da enfeksiyonlar neticesinde ortaya çıkabilir. Tedavisi nedenine göre kişi özelinde planlanır.

Varikosel: Skrotum içerisindeki toplar damarların varisleşmesidir. Her zaman olmasa da ağrıya neden olabilir ve eş zamanlı olarak testislerde şişmeye de yol açabilir. Genellikle sol testisi etkilese de her iki testiste de semptomlara yol açabilir. Varikoselin yol açtığı semptomlar belirginleştiğinde üroloji ve androloji uzmanlarına başvurulması önemlidir. Özellikle genç erkeklerde bu hastalığın tedavisi, testis fonksiyonlarının bir diğer deyişle doğurganlığın korunması adına önemli bir gerekliliğe dönüşebilir. Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı içeriğimden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Orşit: Testislerin tekinde ya da her ikisinde birden şişlik oluşumuna neden olan bir enfeksiyondur. Viral, bakteriyel ya da cinsel yolla bulaşan enfeksiyon kaynaklı olabilir. Orşit şiddetli ağrılara ve şişliğe neden olabilir. Çoğunlukla testislerin tekinde başlar ve zaman içerisinde diğerini de etkisi altına alır. Birkaç gün içerisinde skrotumdaki şişlik inmediği takdirde hekimlere başvurmak gerekir.

Testis Torsiyonu: Acil tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur. Testislere kan akışını sağlayan spermatik kordun, skrotum içerisinde kıvrılması sonucu oluşan testis torsiyonu sonrası testislere kan akışı kesilebilir. Testislerin yaralanması sonucu ya da herhangi bir neden olmadan meydana gelebilir. Şişliğe ek olarak ani ve şiddetli bir ağrı en tipik belirtilerindendir. Benzer bir durumda acil olarak üroloji ve androloji uzmanlarına muayene olunmalıdır.

Testis Kanseri: Testislerin içinde kötü huylu tümör oluşumları söz konusu olabilir. Genellikle tek taraflı görülür ancak her iki testiste de ortaya çıkabilir. Testislerde kitle hissedilmesi, şişme, skrotumda ağrı yaygın görülen belirtilerden bazılarıdır. Genellikle 20 ila 35 yaş aralığındaki erkeklerde görülme sıklığı artan testis kanseri, erken teşhis ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.
 

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp