ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Uykusuzluk Erkeklerde Cinsel Performansı Düşürür mü?
Yayımlanma : 01 Aralık 2022

Uykusuzluk Erkeklerde Cinsel Performansı Düşürür mü?

Cinsel performans ve uyku kalitesi arasındaki bağlantı sıklıkla görmezden geliniyor. Hâlbuki uykusuzluk da kaliteli bir uykudan mahrum kalmak da cinsel performansı ve dahası genel sağlığı olumsuz etkileyebiliyor. Uyku ve erkeklerde cinsel performans düşüşü özelinde üç temel etkiden bahsedilmesi mümkün. Uykusuzluk cinsel isteksizliğe, ereksiyon olamamaya ya da ereksiyonu cinsel ilişki sonlanana dek koruyamamaya neden olabiliyor. Peki tüm bu sonuçlar nasıl alınıyor? Bu yazımda erkeklerde cinsel performans ve uykusuzluk arasındaki bağlantı hakkında bilgi aktaracağım.

Uykusuzluk Sertleşme Sorununa Yol Açabilir

Sirkadiyen ritim bireyden bireye farklılık gösterebilmekle birlikte ideal uyku süreleri ile ilgili genel bir söylemde bulunmak mümkün. Yetişkinlerin 7 – 9 saat uyuması gerektiği birçok bilimsel çalışma sonucunda gösteriliyor. Bu ritme uyum sağlanmadığında ve ideal süre boyunca uyunmadığında kişilerin genel sağlığı belirgin ölçüde etkileniyor. Gün içerisinde etkisi hissedilen ölçüde yorgunluk, huzursuzluk, kaza yapma riskinde artış ve konsantrasyon bozuklukları uykusuzluğun etkilerinden yalnızca bazıları. 

Yapılan bazı çalışmalar vardiyalı olarak görev yapılan meslek gruplarında sertleşme probleminin ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Özellikle gece uykusunda değişimler meydana geldiğinde cinsel yaşam düşünüldüğünden de fazla etkilenebiliyor. Birçok araştırmada uyku azlığı ile erektil disfonksiyon arasında güçlü bir bağ olduğu gösteriliyor. Uyku apnesi yaşayan hastaların %70’i gibi büyük bir oranında sertleşme sorununun da yaşandığının bilinmesi şaşırtıcı olmuyor. 

Bu noktada göz ardı edilmemesi gereken son derece önemli bir değişken var: Çiftlerin sirkadiyen ritimlerindeki farklılıklar. Kadınların sirkadiyen ritimleri sabahları enerjilerinin yüksek olmasına yol açarken, erkekler akşam saatlerinde daha aktif oluyor. Vardiyalı çalışma sürecinde uyku düzeninde meydana gelen değişimler çiftlerin cinsel ilişkiye girme sıklıklarının azalmasına ya da uykularının bölünmesine neden oluyor. 

Kaliteli Uyku, Erkeklik Hormonu Salınımı Tetikleyebiliyor

Erkeklerin genel ve cinsel sağlığında en önemli hormonların başında erkeklik hormonu geliyor. Testislerde üretilen bu hormon kas kitlesinin gelişiminden cinsel fonksiyonlara, vücuttaki kıllanmadan ruh hâline kadar birçok süreçte görev alıyor. Yapılan çalışmalar erkeklik hormonu ile uyku arasında sıkı bir bağ olduğunu gösteriyor. Chicago Üniversitesinde gerçekleştirilen bir araştırmada erkeklerin uyku süreleri ile erkeklik hormonu düzeyleri arasındaki ilişkiye dair önemli veriler elde edildi. Gece boyunca 4 saat ve 8 saat uyuyan erkeklerin uyanır uyanmaz erkeklik hormonu seviyeleri ölçümlendi, 8 saat uyuyanların daha yüksek hormon seviyelerine sahip olduğu yönünde sonuçlara erişildi.

Az Uyku Sperm Sayısını Düşürebilir

Az uyumak cinsel isteksizliğe ve performans düşüklüğüne neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda sperm kalitesini düşürebiliyor. American Journal of Epidemiology'de yayımlanan Danimarka menşeli bir araştırmaya göre, uyku yoksunluğu erkeklerde sperm sayısını düşürüyor. Çalışma sonuçları sirkadiyen ritmin önemine vurgu yapıyor. Doğal uyku döngüsünün kesintiye uğraması sonucu erkeklerde kısırlık riskinde artış yaşanabiliyor.
 

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp