Erken Boşalma Problemi

Erken Boşalma Problemi

“Premature Ejaculation” yani erken boşalma dünya genelinde, erkeklerde görülen cinsel işlev bozuklukları arasında ilk sırada yer alır. Konunun mahremiyeti ve erkek hastalarımızın bu sorunu kişiselleştirmesi; erken boşalmayı hayat kalitesini azaltan; kişinin sosyal ve özel yaşantısını olumsuz olarak etkileyen bir faktöre dönüştürmektedir.

Erken boşalmaya neden olan birçok farklı etkenin olabileceği bilinmektedir. Fiziksel ya da psikolojik sorunlar erkeklerin cinsel ilişki sırasında beklenenden önce boşalmasına ve dolayısıyla partnerleriyle aralarına zaman içerisinde soğukluk girmesine neden olmaktadır.

Cinsel birleşmenin öncesinde ya da cinsel ilişkiye girildikten hemen sonra kişinin isteği dışında; kontrolsüz bir şekilde boşalmak “erken boşalma” olarak tanımlanır. Cinsel ilişkiye girdikten sonra bir dakika içerisinde istek dışı boşalma söz konusu olduğunda “erken boşalma” sorunu olduğu düşünülebilir.

Hem kadının hem de erkeğin cinsel tatmin yaşamasını engelleyen bu cinsel bozukluk, erkekleri hayatlarının farklı dönemlerinde farklı derecelerde etkileyebilir.

Erken boşalma salt fizyolojik bir sorun olarak değerlendirilmemelidir. Aynı zamanda, sadece erkeği etkileyen bir cinsel sorun olarak da görülmemelidir. Cinselliğin önemi göz önünde bulundurulduğunda erken boşalmanın çiftlerin özel ilişkisine zarar verebileceği gerçeği yadsınmamalıdır.

Erken boşalma; utanılacak ya da tedavisi mümkün olmayan bir sorun değildir!

Erken boşalma tedavi edildiği takdirde; kontrol edilebilen ve geciktirilebilen bir durumdur. Hastalarımızın erken boşalma tedavisi görmeleri halinde bu sorunun etkilerinden kurtulabileceklerini hatırlatmak istiyorum. Erken boşalma; utanılacak ya da tedavisi mümkün olmayan bir sorun değildir! Ancak tedavi sürecine geçilmezse, cinsel yaşam ve aile hayatı üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Hazır yeri gelmişken erken boşalma ile ilgili önemli bilgiler sunmak istiyorum;

Erken boşalma sorunu yaşıyorsanız, emin olun yalnız değilsiniz. Mayo Clinic tarafından yapılan bilimsel bir araştırma sonucunda, cinsel birliktelik yaşayan her üç erkekten birinin erken boşalma sorunu yaşadığı gösterilmiştir.

Erken boşalma sorununu zaman zaman yaşıyorsanız, bu durum “erken boşalma” olarak kabul edilmez. Erkekler hayatları boyunca farklı dönemlerde farklı sebeplerle cinsel sorunlar yaşayabilir. Erken boşalma altı aylık bir periyotta sürekli tekrarlanırsa o zaman bir sorunun varlığından söz edilebilir.

Bazı durumlarda erkeklerin boşalma süresi erken boşalma için kabul edilen değerler arasında olmasa da, partnerinin cinsel doyuma daha geç ulaşmasından ötürü erken boşalma sorunu yaşadıkları düşünülebilir. Bu durumda boşalma süresini geciktirici önlemler alınmalıdır.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi erken boşalmaya neden olabilen birçok faktör bulunmaktadır.

 • Psikolojik sıkıntılar,
 • Erken boşalma probleminin tekrarlanacağı endişesi,
 • Korunmasız cinsel ilişki,
 • Obezite, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, tiroid problemleri gibi ikincil hastalıklar,
 • Erken cinsel deneyimler,
 • Cinselliğe yüklenen anlam,
 • Özel hayattaki sorunlar,
 • Ergenlikte yaşanan kötü deneyimler,
 • Aşırı strese maruz kalınması,
 • Beslenme bozuklukları,
 • Hatalı yapılan sünnet cerrahisi gibi faktörler erken boşalmaya neden olabilir.

Cinselliğin tabu olarak kabul edildiği toplumlarda cinsel sorunların paylaşılması ve hatta çözümüne yönelik adımların atılması kolay değildir. Ancak bu sorunlar görmezden gelindiği takdirde; daha önce de belirttiğimiz gibi çiftlerin hayatında birçok olumsuzluğa neden olabilir.

Erken boşalma tedavisi çiftlerin ilişkilerini yeniden canlandırır, özgüveni yerine getirir ve hem fiziksel hem de psikolojik doyuma ulaşılmasını mümkün kılar. Kadınların ve erkeklerin cinsel doyuma ulaşma süreleri arasındaki farklılıklar; erken boşalma sorunu ile daha belirgin hale gelir. Bu nedenle erkekteki boşalma süresinin mümkün olduğunca geliştirilmesi gerekir. Cinsellik iki kişi arasında yaşanan özel bir deneyimdir ve her iki tarafın da eşit derecede tatmin olması ile anlam kazanır. Bu nedenle erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin ve eşlerinin bu problemin çözümüne yönelik tedbir alması gerekir.

Erken boşalma sorunu ile bize başvuran hastalarımızla detaylı görüşmeler gerçekleştirerek kendilerine özel tedavi seçeneğini belirliyoruz. Kimi zaman sadece hayat tarzlarını değiştirmelerini öneriyor; kimi zaman ise tetkikler sonucu medikal tedavilere geçiş yapıyoruz. Erken boşalma tedavisi ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz “Erken Boşalma Tedavisi” makalemizi okuyabilirsiniz.

Video Galeri

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Telefon

0 555 054 66 66

Randevu Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 info@androklinik.com
whatsapp