ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Beslenme tercihleri spermleri öldürüyor mu?
22 Kasım, 2022

Beslenme tercihleri spermleri öldürüyor mu?

Şarküteri Ürünleri

Son yıllarda yapılan birçok araştırma işlenmiş etlerin, yani şarküteri ürünlerinin birçok hastalığa neden olabileceğini gösteriyor. Kısa molalarda, kahvaltılarda ya da akşam öğünlerinin geçiştirilmesinde tercih edilen şarküteri ürünleri erkeklerin sperm değerlerine de etki ediyor. Konu hakkında yapılan bazı çalışmalar şarküteri ürünlerinin düzenli tüketilmesi ile sperm sayısında ve sperm hareketliliğinde azalma arasında bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Bu yiyeceklerin sperm sağlığını etkileme mekanizmaları net olarak bilinmese de sperm değerlerini yükseltmek isteyenlerin şarküteri ürünlerinden uzak durmaları gerektiği söylenebiliyor.


Yüksek Yağ Oranına Sahip Süt ve Süt Ürünleri

Günlük beslenmenin bir parçası olan süt ve süt ürünleri, tam yağlı özellik taşıdıklarında erkeklerin sperm değerlerini olumsuz yönde etkileyebiliyor. 19–25 yaş aralığında normal vücut kitle indeksi değerlerine sahip 189 erkeğin katılımıyla gerçekleştirilen ve bir yıl süren çalışmada günde üç porsiyondan fazla yağlı süt ve süt ürünleri tüketen erkeklerin sperm kalitelerinin %25 oranında azaldığı gösterilmiştir. Bu noktada porsiyon kavramının da açılması gerekir. Araştırmadaki tek porsiyon 28 g tam yağlı peynir, 250 ml tam yağlı süt veya bir çay kaşığı tam yağlı krema olarak düşünülebilir. 


Trans Yağlar

Erkeklerin spermlerinin yumurta hücresini dölleme kapasitesini azaltan birçok unsur bulunduğu bilinir, beslenme tercihleri de bu unsurlardan biridir. Genellikle fast food gıdalarda bulunan, gıdalara lezzet verirken genel sağlığı da tehdit eden trans yağların erkeklerde sperm konsantrasyonunu azaltabildiği gösterilmiştir. Kardiyovasküler sistem sağlığına zarar verdiği bilinen trans yağ asitlerinin düzenli tüketilmesi sperm değerlerinde negatif bir etki yaratabilmektedir.


Sağlıklı Tercihler Yapmak Mümkün

Sperm sağlığı söz konusu olduğunda genel sağlığın iyileştirilmesi gerekiyor. Daha sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, ideal kiloyu korumak, tütün ve alkol kullanımını azaltmak veya bırakmak son derece önemli. Aksi durumda vücudun tüm fonksiyonlarında farklı sorunlar çıkabiliyor. Üreme sağlığını da cinsel sağlığı da genel sağlıktan ayrı düşünmek mümkün değil. Bu nedenle erkeklerin sperm değerlerinin yaşam tarzı seçimlerinin de bir yansıması olduğu gerçeğini göz ardı etmemeleri gerekiyor.

SonKöşe Yazısı
15 Ağustos, 2023

Sperm nasıl üretilir?

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp