Çocuğumun penisi eğri mi?
04 Eylül, 2021

Çocuğumun penisi eğri mi?

Peki, penis eğriliği tam olarak nedir, nasıl anlaşılır, tedavisi var mıdır? Anne ve babalar nelere dikkat etmelidir? Haydi gelin, bu soruları detaylı bir şekilde cevaplayalım.

İDRAR YAPMA ŞEKLİNE DİKKAT EDİN

Sert halindeyken düz olması gereken penis, bazen öne, arkaya ya da yana eğik veya kıvrık bir yapıya sahip olabilir. Uzvun hızlı büyüdüğü ilk 6 ayda, 6 yaş civarında ve ergenlik döneminde daha sık rastladığımız eğrilik, kimi zaman sünnet derisi altındaki bağ dokusundan kimi zaman da penisin kanlanmasını ve sertleşmesini sağlayan tüplerdeki gelişim bozukluğundan kaynaklanır. Bazen de yanlış sünnet nedeniyle ortaya çıkar. Toplumumuzda bu konuda yeterli bilinç olmadığı için ebeveynler eğrilik problemini fark etmekte geç kalabiliyor.

Buradan ebeveynlere basit bir tüyo: Eğer çocuğunuz ayakta idrar yaparken idrarı eğri gidiyorsa ya da ayağına doğru yöneliyorsa, yani tam olarak karşıya gitmiyorsa bir üroloji uzmanının kapısını çalmalısınız.

PENİS KIRILMASINA NEDEN OLABİLİR!

Tedavi edilmeyen penis eğriliği ilerde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Cinsel ilişkiye girmede zorluk ve ilişki esnasında ağrı bunların başında geliyor. İleri derecedeki eğriliklerde ise birleşme sırasında penis kırılması gibi çok daha ciddi bir problem de ortaya çıkabiliyor. Bu şikayetlerden hiçbiri olmasa bile eğrilik, kişinin özgüven problemi yaşamasına, bu da doğal olarak sertleşme ve boşalma sorunlarına neden olabiliyor. Saydığım tüm bu nedenlerden dolayı penis eğriliğinin tedavisi büyük önem taşıyor.

TEK VE ETKİN YÖNTEM AMELİYAT

Ameliyat sözcüğü belki anne ve babaları korkutabilir ancak penis eğriliği tedavisindeki altın standart yöntem cerrahi müdahaledir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen bu operasyonda penis kılıfı sıyrılır ve gereksiz bağlar alınır. Daha sonra eğriliğin pik yaptığı alanın karşı kısmı kalıcı dikişlerle sabitlenir. Bu işlemin androlojik cerrahiler konusunda yetkin bir cerrah tarafından yapılması çok önemlidir çünkü tüm bu işlemler gerçekleştirilirken penisin kısalması önlenmeli, simetri korunmalı, sinir ve damar yapısına dokunulmamalıdır. İleride cinsel problemler yaşanmaması adına, penis eğriliği konusunun anneler ve babalar açısından dikkat edilmesi gereken bir erkek cinsel işlev bozukluğu olduğu unutulmamalıdır.

SonKöşe Yazısı

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Telefon

0 555 054 66 66

Randevu Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 info@androklinik.com
whatsapp