ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Erkeklerde HPV belirtileri nelerdir?
11 Ekim, 2023

Erkeklerde HPV belirtileri nelerdir?

HPV Nedir?

Human Papilloma Virüsü, yani HPV, temel olarak cinsel yolla yayılan bir virüs grubudur. Viral enfeksiyona yol açan HPV’nin bulaşma şekli öncelikli olarak cinsel ilişki kurulması olsa da ten teması ile de bulaşması mümkündür. Bilinen kesin bir tedavisi bulunmaz, HPV tedavisi HPV’nin yol açtığı semptomların giderilmesine; örneğin erkeklerde, HPV ile birlikte ortaya çıkabilen kondilomların yakılmasına, dondurulmasına veya cerrahi eksizyonuna ve böylelikle bulaş riskinin ortadan kaldırılmasına dayanır. HPV vücuda girdikten sonra bağışıklık sistemi zayıfladığında varlığını yeniden belli edebilir. Dolayısıyla belirtilerinin fark edilmesi ve tedavi alternatiflerinin değerlendirilmesi hem erkeklerin hem de partnerlerinin sağlığı için önemlidir.


Erkeklerde HPV Belirtileri Nelerdir?

HPV her zaman belirgin semptomlara yol açmaz. Hatta çoğunlukla hiçbir belirtiye neden olmadığı için kişiden kişiye hızlı bir şekilde bulaşır. Birçok kişi herhangi bir belirti yaşamadığından kendilerinde HPV olduğunu dahi bilmeyebilir. HPV belirtileri içerisinde en yaygın görüleni siğillerdir. Cilt yüzeyinde ya da mukus membranlarda ortaya çıkan siğillerin görünümü HPV türüne ve enfeksiyon bölgesine göre değişiklik gösterebilir.

Yaygın siğiller, nasırlarla karıştırılabilen sert ve ciltte tümsek oluşturan yapıda olur. Genellikle ellerde ve parmaklarda ortaya çıktıkları söylenebilir. Bazı siğiller son derece acı verebilir, hassasiyete yol açabilir ve kanamaya yatkın olur. HPV nedeniyle ortaya çıkan siğillerden bir diğeri ayak tabanı siğilleridir. Genellikle ayak tabanı derisinin altında oluştuklarından yürürken konforu azaltırlar. Düz siğiller de HPV nedeniyle ortaya çıkabilir. Erkeklerde genel olarak yüz bölgesinde ortaya çıkar. Sivilce ya da diğer cilt lezyonları ile karıştırılması mümkündür. HPV nedeniyle ortaya çıkan siğiller genital bölgede de görülür. Genital bölgede ortaya çıkan siğillerin nedeni genellikle tip 6 ve tip 11 HPV virüsleridir. Bu siğiller karnabahar görünümünde olabilir. Tipik olarak ağrıya yol açmazlar ancak hassas olabilirler ya da kaşınabilirler. Penis, skrotum ve anüs çevresinde görülebilirler.


Yüksek Riskli HPV Türlerine Dikkat

Siğiller düşük riskli HPV türleri nedeniyle görülen belirtilerdir. Ancak HPV’nin yüksek riskli türleri de vardır. Bu türleri erkeklerde penis kanserine, anüsün iç yüzeyini kaplayan hücrelerde başlayan anal kansere ve gırtlak kanserine neden olabilir. HPV’nin yüksek riskli türlerinin yol açtığı belirtiler enfeksiyon bölgesi doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Örneğin penis kanseri, penis cildinin renginde ve yapısında değişimle; gırtlak kanseri ise kalıcı öksürük, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, yutarken ve nefes alırken zorlanmayla kendini belli edebilir.

Erkeklerde HPV teşhisi için kullanılan spesifik bir teşhis yöntemi bulunmaz. HPV riskinin ortadan kaldırılması için en etkili yöntem HPV aşısının yaptırılmasıdır. HPV aşısı için doğru zaman cinsel olarak aktif olunmadan önceki dönemdir.


SonKöşe Yazısı

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp