Erken boşalma ile ilgili doğru bilinen yanlışlar
10 Haziran, 2022

Erken boşalma ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Erken Boşalma Kısırlığı Beraberinde Getirir

Erken boşalma cinsel ilişkiye henüz girmeden ya da ilişki başladıktan sonraki 1 dakika içerisinde istemsiz ve kontrolsüz şekilde boşalmadır. Erken boşalma doğrudan kısırlığa yol açmaz. Gebelik sürecinin oluşumu için erkeklerin sağlıklı spermler üretmeleri, üretilen spermlerin meni ile buluşması, meninin vücut dışarısına atılabilmesi ve spermlerin vajina kanalından yumurtayla buluşacak hızda ileri yönlü hareket etmeleri gerekir. Erken boşalma cinsel ilişkiye girildikten sonra gerçekleşiyorsa ve sperm sorunları yaşanmıyorsa erkeklerde kısırlığın gündeme gelmesi beklenmez. Tabii bu söylem erken boşalmanın cinsel penetrasyon öncesinde gerçekleşmesi halinde geçerliliğini yitirebilir. Bu durumda spermlerin yumurta ile buluşması fiziksel olarak mümkün olmadığından erken boşalma erkeklerde kısırlık nedenine dönüşebilir.


Erken Boşalma Yalnızca Psikolojiktir

En yaygın mitlerden biri de erken boşalmanın salt psikolojik nedenlerle ortaya çıktığıdır. Erken boşalma hem fizyolojik hem de psikolojik nedenlerle ortaya çıkabilir. Sistemik hastalıklar, aşırı penis hassasiyeti, hatalı sünnet cerrahisi, hormonal sorunlar erken boşalma nedeni olabilir. Bu nedenle erken boşalma tedavisinin hasta özelinde kapsamlı şekilde planlanması gerekir.


Erken Boşalma Sadece Erkekleri Etkiler

Cinsel sorunlar boşanma nedeni olabilir, üstelik düşünüldüğünden yaygın şekilde çiftlerin boşanmalarının ardında cinsel sorunlar olduğu bilinmektedir. Çiftler arasındaki bağın zarar görmesine yol açan ve karşılıklı olarak cinsel tatmini etkileyen cinsel işlev bozukluklarından biri de erken boşalmadır. Erken boşalma tedavi edilebilen ve tedavi sayesinde büyük ölçüde yönetilebilen bir nitelik taşır. Kadınları da erkekleri de bir bütün olarak etkileyebilen bu cinsel işlev bozukluğu ilişkilere temelden zarar vermektedir.


Erken Boşalma Genç Erkeklerde Daha Fazla Görülür

Erken boşalma primer ya da sekonder olarak karşımıza çıkabilir. Primer erken boşalma aktif cinsel döneme geçiş yapılan dönemden itibaren, sekonder erken boşalma ise farklı nedenlerle sonradan yaşanan erken boşalma sorununu ifade eder. Erken boşalma genç erkeklerde primer olarak ya da yaşanan travmatik cinsel deneyim, performans kaygısı ve depresyon gibi faktörlere bağlı şekilde gelişebilir. Ancak bu cinsel işlev bozukluğunun yalnızca genç erkeklerde görüleceğinin ya da genç erkekleri daha çok etkilediğinin söylenmesi çok mümkün değildir. Erken boşalma cinsel olarak aktif olunan tüm yaş gruplarında karşımıza çıkmaktadır.


Erken Boşalma Sorunu Düzelemez

Erken boşalma ile ilgili en tehlikeli mitlerden biri bu sağlık sorununun düzelemeyeceği düşüncesidir. Erken boşalmanın yönetilemeyeceğinin düşünülmesi tedavi süreçlerine başvurmayı engelleyebilir ve erkeklerin hem psikolojik hem de fizyolojik sağlığını tehdit ederken çiftlerin ilişkilerinde de çöküşe neden olabilir.

Günümüzde erken boşalma tedavisi kapsamlı bir şekilde yönetilebilir. Nedenleri belirlendikten sonra ilaç tedavileri, davranışsal terapiler ve penis başına dolgu uygulaması ile boşalma süresi geciktirilebilir. Özellikle penis hassasiyetinin fazlalığı nedeniyle yaşanan erken boşalma sorununun tedavisinde penis başına dolgu uygulaması ile çok başarılı sonuçlar alınması mümkündür. Tedavi sonrası 1 ay gibi kısa bir sürede boşalma süresinin 3-4 kat uzadığı gösterilmiştir. Uzun vadeli sonuçlar da oldukça etkileyicidir. Penis başına dolgu uygulaması ile boşalma süresinin yaklaşık 3,5 katına çıkabileceği ve bu sonuçların 5 yıl gibi bir periyot dahilinde devam edebileceğine dair çalışmalar mevcuttur.

SonKöşe Yazısı

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 info@androklinik.com
whatsapp