ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Fiziksel olarak çalışan erkeklerin sperm değerleri yükselebilir
25 Nisan, 2023

Fiziksel olarak çalışan erkeklerin sperm değerleri yükselebilir

Yaşam tarzı tercihlerinin erkek üreme sistemi üzerindeki etkilerinin araştırıldığı çalışmada fiziksel olarak efor gerektiren işlerde çalışan ve düzenli olarak ağır cisimleri kaldıran erkeklerin sperm sayılarının ve testosteron seviyelerinin daha yüksek olabildiği gösterilmiştir. Elbette çalışma sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleştirildiğinden ağır işlerde çalışan her erkeğin sperm değerlerinin ve testosteron seviyelerinin daha yüksek olacağı genellemesi yapılamaz. Yine de hareketli bir yaşamın sunduğu avantajların da göz ardı edilmesi mümkün değil. Gelin birlikte aktif bir yaşamın erkekler üzerindeki etkilerini bir kez daha hatırlayalım.


Düzenli Egzersiz Sperm Kalitesini Artırabilir

Hareketsiz bir yaşam tarzı benimseyen genç erkeklerle aktif bir yaşantı sürenler arasında sperm kalitesi özelinde belirgin farklılıklar bulunuyor. Nitekim bu söylem bilimsel çalışmalarla da desteklenmiş durumda. Haftada ortalama 15 saat egzersiz yapan erkeklerin sperm sayılarının haftada 5 saatten az egzersiz yapanlara göre %73 oranında daha fazla olduğu yönünde verilere sahibiz. Evet, egzersizin sperm sayısı üzerinde yarattığı çok ciddi bir farklılık söz konusu. Bu noktada unutulmaması gereken, aşırı yoğunluklu egzersizlerden kaçınılmasının önemli olduğu. Aşırı yoğunluklu egzersizlerin uzun süre devam etmesi ile sperm sayılarının ve erkeklik hormonu seviyelerinin düşebildiği biliniyor. Dolayısıyla sağlıklı kalabilmek, sperm kalitesini desteklemek için sporda da dengenin tutturulması gerekiyor.


İdeal Kiloda Kalmak Önemli

Hem üreme sağlığı hem de cinsel sağlık için temel gerekliliklerden biri ideal kiloda kalabilmek. Elbette sağlıklı beslenme ideal kiloda kalmak için çok önemli bir etken, yine de egzersizin kilo dengesinin sağlanmasına büyük bir katkı sunduğunu göz ardı edemeyiz. Obezite sperm kalitesini düşürebildiği gibi cinsel işlev bozukluklarına da yol açabilir. Klinik araştırmalar da obezitenin sertleşme sorunu riskine yol açabileceğini doğrular. Obezite kan şekerinin yükselmesine, yüksek tansiyona ve yüksek kolesterole neden olabilir. Tüm bu unsurlar kan damarlarının zarar görmesine, penise kan akışının azalmasına yol açabilir. Ek olarak obezitenin erkeklik hormonu seviyelerini düşürebildiği de bilinmektedir.

Düzenli olarak egzersiz yapmak diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları gibi kronik hastalıkların riskini azaltabilir ve mental sağlığın desteklenmesine katkı sunabilir. Stresi azaltması, uyku kalitesini yükseltmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve yaşam kalitesini artırması egzersizi sağlıklı yaşamın olmazsa olmaz unsuruna dönüştürür. Siz de yaşam kalitenizi artırmak, daha sağlıklı olmak ve/veya sağlığınızı korumak için egzersizi hayatınızın bir parçası hâline getirebilirsiniz. Yaşınıza, genel sağlık durumunuza ve kondisyonunuza göre hazırlanan egzersiz programına uyum sağlayarak hayatınızdaki pozitif değişimleri deneyimleyebilirsiniz.

SonKöşe Yazısı
15 Ağustos, 2023

Sperm nasıl üretilir?

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp