ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Gömük penis nedir, neden olur? Gömük penis tedavisi ve nedenleri
11 Aralık, 2022

Gömük penis nedir, neden olur? Gömük penis tedavisi ve nedenleri

Gömük penis hem fiziksel hem de psikolojik sorunların meydana gelmesine neden olabileceğinden, tedavisinin yapılması gerekir. Tedavi yöntemleri hasta özelinde belirlenir. Kimi zaman hastanın ideal kiloya dönmesi gömük penis sorununun geride bırakılmasını sağlarken kimi zaman cerrahi müdahale gereklilik hâline gelebilir. Bu haftaki köşe yazımda gömük penis hakkında bilinmesi gerekenlere değineceğim, faydalı olması dileğiyle…

Gömük Penis Nedir, Neden Olur?

Penisin normal boyutlara sahip olması ancak karın, uyluk veya skrotum derisiyle örtülmesi ile karakterize olan gömük penis, penisin olduğundan daha küçük görünmesine yol açan ve aynı zamanda fonksiyonel sorunları beraberinde getiren tıbbi bir durumdur. Genellikle doğuştan itibaren görülmekle birlikte ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabilir. Penisin olduğundan küçük görünmesine yol açması, mikropenis ile karıştırılmasına neden olsa da gömük penis, penis küçüklüğü ile değil, penisin küçük görünmesi ile bağlantılıdır. Görülme sıklığı hakkında yapılan araştırmalar son derece kısıtlıdır ancak hâlihazırda gerçekleştirilen çalışmalar görülme sıklığının yüksek olmadığını göstermektedir. Yetişkinlik döneminde ortaya çıkan gömük penis ile ilgili araştırma sonuçları, obezitenin son derece ciddi bir risk faktörü olduğuna işaret etmektedir. 

Gömük penis nedenleri çeşitlidir. Konjenital gömük penisin fetal gelişim sırasında penis şaftının anormal gelişimi, buna bağlı olarak penisi çevreleyen cilt ve yağ tabakalarında sorunlar meydana gelmesi sonucu oluştuğu kabul edilmektedir. Ek olarak penisteki bağların çok gevşek olması, penisin glans bölgesine fazla miktarda skrotal cildin bağlanması ve kasık bölgesinde büyük bir yağ yastıkçığının bulunması gömük penis sorunu ile karşılaşılmasına neden olabilir. 

Gömük penisin, penisin olduğundan küçük görünmesi haricinde farklı sorunları da beraberinde getirebildiği bilinmektedir. Nitekim bu sorunlar, penisin fonksiyonlarını yerine getirememesine yol açabilir. Fiziksel veya psikolojik sorunları beraberinde getiren bu anatomik sorun nedeniyle idrar yaparken problemler yaşanabilir, enfeksiyon riski artabilir, ereksiyon zorlukları ya da ereksiyon sırasında ağrı meydana gelebilir, öz güvensizlik ve depresyon gibi psikolojik sorunların oluşumu tetiklenebilir. Penisin büyük ölçüde gömük olduğu erkeklerin cinsel ilişkiye girememesi söz konusu olabilmektedir.

Gömük Penis Tedavisi ve Nedenleri

Gömük penis tedavisi sorunun nedenlerine ve şiddetine göre çeşitli yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Örneğin küçük çocuklarda hafif derecede bir gömük penis sorunu yaşanıyorsa bu durumda herhangi bir müdahale gerçekleştirilmeksizin izlem tedavisine başvurulabilir. Çocuk büyüdükçe yağ yastıklarının boyutunun azalması hâlinde sorun kendiliğinden düzelebilir. Obeziteye bağlı yaşanan gömük penis sorununda ise hastaların kilo vermesi ile penis boyu normal görünebilir. Gömük penis nedeniyle fiziksel ve psikolojik sorunlar yaşanması hâlinde cerrahi yöntemlerin devreye alınması gerekli olabilir. Bu kapsamda cerrahi yöntemlerle penis rekonstrüksiyonuna ve bölgedeki yağ yastıkçığının alınmasına odaklanmak mümkündür.

SonKöşe Yazısı
15 Ağustos, 2023

Sperm nasıl üretilir?

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp