Penis gelişimi, penis boyu ve mitler
27 Nisan, 2022

Penis gelişimi, penis boyu ve mitler

Ergenlik döneminde penis gelişimi hızlanır

Ergenlik döneminde yaşanan hormonal değişimler neticesinde erkeklerin vücudu kaslanmaya ve boyları uzamaya başlar. Cinsel olarak uyarılma gerçekleştiğinde, uyku sırasında ve hatta herhangi bir anda penis erekte olabilir. Testisler büyür ve vücut kıllanmaya başlar. Erkek vücudundaki en hızlı gelişimler 12 – 16 yaş aralığında meydana gelir. Penis de bu süreçte hem uzar hem de kalınlaşır. Penisteki değişimler bazı erkeklerde çok hızlı gerçekleşebilir, örneğin değişim başlamadan önceki aylarda peniste hiçbir büyüme belirtisi gözlemlenmezken birkaç hafta içerisinde şaşırtıcı bir büyüme ivmesi yaşanabilir. Ergenlik döneminde penis gelişimi süreç dahilinde gerçekleşir ve normal şartlar altında bu gelişimin 18 – 21 yaş aralığında tamamlanması beklenir.


İdeal penis boyu nedir?

Penis gelişiminin erkeklerde boy uzaması tamamlandıktan 1-2; testis gelişimi tamamlandıktan 4-6 senelik zaman diliminde devam edebileceği bilinmektedir. Bu bilginin yanı sıra bilinmesi gereken bir diğer önemli husus, ergenliğe erken ya da geç girmenin penis boyu ile doğrudan ilgili olmadığıdır. Ergenlik dönemini tamamlayıp yetişkinliğe adım atan birçok erkek penis boyunun ideal olup olmadığı hakkında kesin bir bilgiye ulaşmak ister. Yine de özünde ideal bir penis boyundan bahsedilmesi çok doğru olmayacaktır.

İdrar yaparken zorlanmayan, cinsel işlevleri yerine getirme sürecinde sorun yaşamayan ve cinsel ilişki sırasında partner tatminini sağlayan erkeklerin genel anlamda ideal penis boyuna sahip oldukları ifade edilebilir. Dolayısıyla erkeklerin penis büyüklüğü, ki bu noktada penis uzunluğunu ve penis çap genişliğini kastediyorum, çeşitli mitlerden uzak gerçekçi kriterler doğrultusunda değerlendirilmelidir. Konunun önemi ve erkekler üzerinde yaratması mümkün olan psikolojik baskı düşünüldüğünde penisle ilgili mitler hakkında bilgi sahibi olunması önemlidir.


Penis hakkındaki mitler performans kaygısı yaratabilir

Ergenlik döneminden itibaren artan cinsel farkındalık erkeklerin penis büyüklüğü ve cinsel performans ile ilgili kulaktan dolma bilgilere açık hale gelmesine neden oluyor. Dolayısıyla bu konuda doğru bilgilere erişilmesi kısa, orta ve uzun vadede benlik algısının doğru yönlendirilmesine yardımcı bir etki yaratıyor. Örneğin vücuttaki diğer organların büyüklüğü ile penis boyu arasında bağlantı kurulması endişeleri de beraberinde getirebiliyor. Ellerin ya da ayakların boyutu veya sakalların yoğunluğu ile penis boyu arasında herhangi bir bağlantı bulunmuyor.

Gelişim çağındaki erkeklerin mitler doğrultusunda kendilerini değerlendirmeleri ilerleyen yıllarda etkisi şiddetlenebilecek bir performans kaygısını tetikleyebiliyor. Ergenlik döneminden itibaren erkeklerin doğru bilgiye ulaşmasında şüphesiz ebeveynlerin önemli bir rolü bulunuyor. Cinsel gelişimin tabu olarak nitelendirilmesi yerine gençlerin bu konuda bilgilendirilmesi pozitif yönlü bir etki yaratıyor.

SonKöşe Yazısı

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 info@androklinik.com
whatsapp