ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Penis hassasiyeti ve erken boşalma
06 Kasım, 2022

Penis hassasiyeti ve erken boşalma

Penis Aşırı Hassasiyeti (Duyarlılığı) Erken Boşalmayı Tetikliyor

Penis hassasiyeti uyarılma ve ereksiyon için gereklidir. Penisin glans adı verilen baş kısmında birçok sinir ucu bulunur. Fakat bazı hastalarda penis duyarlılığı aşırı derecede yüksek olur. Penisin aşırı hassasiyeti altta yatan nedene bağlı olarak geçici ya da kalıcı nitelik taşıyabilir. Sünnet olmayan erkeklerde glans derisinin gergin olması, penise travma alınması, idrar yolu enfeksiyonu ve genetik faktörler penis hipersensivitesinin nedenleri arasında yer alır.

Penis aşırı hassasiyeti erken boşalmanın yaygın görülen nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu söylemi destekleyen bilimsel çalışmalar mevcuttur. Örneğin 2017 yılında Nature dergisinde yayımlanan ve 420 erkeğin katılımıyla gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerde penis hassasiyetinin daha fazla olduğu gösterilmiştir. Penisin aşırı hassasiyeti ve erken boşalma arasındaki bu organik bağ erken boşalma tedavisi seçeneklerinin çeşitlenmesi sonucunu beraberinde getirmiştir.

Penis Aşırı Hassasiyeti, Penis Başına Dolgu Uygulaması ile Azaltılıyor

Son yıllarda erken boşalma tedavisinde etkinliği kanıtlanmış bir yöntem var: Penis başına dolgu uygulaması. Peniste sinir uçlarının bulunduğu glans kısmına, biyolojik olarak uyumlu dolgu materyallerinin enjekte edilmesi yoluyla gerçekleştirilen tedavi sayesinde boşalma süresi yaklaşık 3 kat uzatılabiliyor. 

Tedavinin etki mekanizması temelde son derece basit. Kullandığımız dolgu malzemelerinin içerisinde hyaluronik asit adı verdiğimiz, vücudumuzda doğal olarak bulunan ve bağlayıcı özelliğe sahip yüksek ağırlıklı bir molekül yer alıyor. En önemli işlevlerinden biri glans kısmındaki sinir uçlarının hassasiyetini azaltmaktır. 

Enjekte edildiği bölgeye yerleştikten sonra hyaluronik asit, bölgede bir bariyer oluşturuyor. Penis başına enjekte edildiğinde penis cildi ve penis başında yer alan sinirler arasındaki bağlantıyı azalttığından aşırı hassasiyet sorununu ortadan kaldırıyor. Uygulamanın kesin etkisi için 1 hafta beklenmesi gerekiyor. Lokal anestezi altında, klinik ortamında gerçekleştirilen uygulamanın etkisi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama olarak 1 yıl boyunca devam ediyor. 

Erken boşalma nedenleri değerlendirildikten sonra tedavi için uygunluğu belirlenen 18 yaşından büyük ve cinsel olarak aktif dönemde olan erkeklere penis başına dolgu tedavisi gerçekleştirilebiliyor. Cerrahi nitelik taşımayan tedavi son derece başarılı sonuçlar alınmasını sağlıyor. Uygulamanın etkisi kısa sürede başlıyor. Konforlu ve acısız olması da önemli bir avantaj. Her zaman belirttiğim gibi erkek cinsel işlev bozukluklarının tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi önemli, yaşanan sorunlardan utanılması ve tedavinin geciktirilmesi hem yaşam kalitesini hem de özel ilişkileri derinden etkiliyor.

SonKöşe Yazısı

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp