Performans kaygısı ve sertleşme sorunu arasındaki ilişki nedir?
30 Kasım, 2021

Performans kaygısı ve sertleşme sorunu arasındaki ilişki nedir?

Performans Kaygısı Nedir?

Performans kaygısı, bir kişinin cinsel aktivite sırasında performansı hakkında olumsuz düşüncelerinden kaynaklanır. Kişi cinsel performansının yeterli olduğunu düşünmeyebilir ve/veya partnerini memnun edememe konusunda endişe duyabilir. Performans kaygısı psikolojik bir durumdur, evet. Ancak bu kaygının ardında fizyolojik gerekçeler de olabilir.

Nitekim penis kısalığı, penis inceliği, penis eğriliği gibi penisteki şekil bozukluklarının da erken boşalma ve sertleşme problemi gibi cinsel işlev bozukluklarının da kişide performans kaygısı ile birlikte cinsel isteksizlik ve cinsel ilişkiden kaçınmaya varan tutum değişikliklerine neden olabileceğini biliyoruz.

Saydığımız bu fizyolojik nedenler erkeklerin öz güvenlerinde azalmaya, beden algıları ile ilgili sorun yaşamalarına ve cinsel işlev bozukluklarının ilerlemesine veya ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu nedenle performans kaygısının sadece psikolojik bir yansıma olduğu görüşü eksik kalıyor


Performans Kaygısı ve Sertleşme Problemi Arasındaki İlişki

Performans kaygısı sertleşme probleminin hem nedeni hem de sonucu olabilir. Aralarındaki bağlantıları görmezden gelmek mümkün değildir. Bu nedenle farkındalığı artırmak gerekir.

Erkeklerin cinsel olarak düşük performans sergileyeceklerine inanmalarının ardındaki gerekçenin bilinmesi önemli. Bu nedenle kapsamlı muayene ve gerekirse kişi özelinde tedavi süreçleri planlanarak hem cinsel yaşam da hem de hayat kalitesinde belirgin iyileşmeler yaşanabiliyor.

Mesela sertleşme problemini ele alalım; gelişen tıbbi teknolojiler sayesinde sertleşme probleminin oluşum mekanizmasını öğrenebiliyor, kişiye özel tedavi yöntemleriyle erkeklerin üzerinde büyük bir yük haline gelebilen ve çiftler arasındaki ilişkiye zarar verebilen bu cinsel işlev bozukluğunu tedavi edebiliyoruz. Erken boşalma için de minimal invaziv tedaviler uygulayarak çok başarılı sonuçlar alabiliyoruz.

Erken boşalma ve sertleşme problemi gibi cinsel işlev bozuklukları nedeniyle performans kaygısı yaşayan birçok erkek var. Aynı şekilde penisteki şekil bozuklukları nedeniyle kendini cinsel ilişki sırasında yetersiz hissedenlerin sayısı da azımsanamayacak kadar fazla. Tüm bu sorunlar ise tedavi edilebiliyor. Tedavinin ertelenmesi ise yalnızca erkeği değil yaşadığı özel ilişkinin dinamiklerini de etkiliyor.

SonKöşe Yazısı

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 info@androklinik.com
whatsapp