ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Sperm sağlığında antioksidanların önemi
26 Ocak, 2023

Sperm sağlığında antioksidanların önemi

Antioksidanlar ve Oksidatif Stres

Antioksidanlar ve hücrelere zarar veren serbest radikaller arasındaki denge bozulduğunda ortaya oksidatif stres çıkar. Serbest radikaller farklı sayılarda elektrona sahip oksijen içeren moleküllerdir. Elektron sayıları eşit olmadığından kolaylıkla reaksiyona girebilirler. Dolayısıyla vücudumuzda sağlıklı veya sağlıksız, öngörülemeyen bir dizi kimyasal süreci başlatabilirler. Yapılan bilimsel çalışmalar oksidatif stresin erkek kaynaklı kısırlığa yol açabildiğini göstermektedir. Yine de oksidatif stresin önlenmesi ya da etkilerinin minimize edilmesinin mümkün olduğu unutulmamalıdır. Serbest radikallerin düşmanı, vücudumuzun ise dostu olan antioksidanlar serbest radikallerin etkilerini nötralize eder, bağışıklık fonksiyonlarını geliştirir ve sağlığın korunmasına katkıda bulunur. Bu süreçte sperm sağlığına iyi geldikleri de bilinmektedir. Nitekim mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı sonrasında sperm kalitesini artırmak adına hastalarımıza güçlü antioksidan takviyeleri veririz. Antioksidanlarla ilgili bu temel bilgi, bu maddelerin faydalı olduğunu gösterse de farklı türleri olduğunun ve her türünün farklı faydalar sunduğunun bilinmesi önemlidir. Özellikle sperm sağlığı söz konusu olduğunda, sperm sağlığına katkı sunan antioksidanları yakından tanımak gerekir.

CoQ10, C Vitamini, Selenyum ve L’Karnitin…

Sperm sağlığını desteklediği bilinen birçok antioksidan bulunuyor. Bu antioksidanlar arasında CoQ10, C vitamini, Selenyum ve L’karnitin öne çıkıyor. CoQ10 vücudun serbest radikalleri nötralize etme kapasitesini yükselterek sperm konsantrasyonunu, hareketliliğini artırıyor ve sperm morfolojisini iyileştirici etki sunuyor. 2020 yılında gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda koenzim Q10 sayesinde sperm hareketliliğinin dikkate değer şekilde artabildiğini gösteriyor. 

Sperm sağlığına katkı sunduğu bilinen bir diğer antioksidan ise C vitaminidir. C vitamini spermlerin hasarlardan korunmasını sağlıyor. Sperm DNA hasarını azaltabilen C vitamininin, sperm hareketliliğini ve morfolojisini iyileştirdiği yönünde bilimsel verilere sahibiz. 

Selenyum ise sperm sağlığında rol oynayan minerallerden biri. Sperm üretiminde kullanılan bu mineral spermlerin oksidatif stresten korunmasına yardımcı oluyor. Spermlere zarar verebilecek moleküllerin etkisini azaltmasıyla sperm sağlığına katkıda bulunuyor. 

Tüm bu değerli antioksidanların arasına L’Karnitin de dahil edilmeli. L’Karnitin normal şartlar altında insan beyninde, karaciğerinde ve böbreklerinde üretilen; erkek üreme sisteminde de bulunan bir kimyasal. Temel faydalarından biri vücuttaki yağların enerjiye dönüştürülmesine katkı sunması. Aynı zamanda sperm olgunlaşmasını desteklemeye, sperm hareketliliğinin yanı sıra düşük sperm sayısını artırmaya ve spermatozoayı oksidatif hasardan korumaya yardımcı olabileceği yönünde bilgiye sahibiz.

Antioksidanlar sperm sağlığında önemli etkilere sahip olsa da takviye kullanımına muhakkak hekim onayı ve önerisiyle başlanması gerekiyor. Aksi takdirde seçilmiş hastalarda dozunda alındığında fayda sağlayan antioksidanlar, bilinçsiz kullanıldığında beklenen etkiyi yaratmayabileceği gibi sağlığa da zarar verebiliyor.

SonKöşe Yazısı

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp