ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Varikosel ameliyatı sonrası hayatınızda neleri değiştirmelisiniz?
19 Ocak, 2023

Varikosel ameliyatı sonrası hayatınızda neleri değiştirmelisiniz?

Varikosel teşhisi konan tüm erkeklerde operasyon gerekli olmasa da çocuk sahibi olmak isteyen, ağrı sorunu yaşayan ve gençlik döneminde teşhis koyulan hastalar için varikosel ameliyatı tercihten ziyade bir zorunluluk olarak öne çıkar. Günümüzde varikosel tedavisinde altın standart mikrocerrahi ile varikoselektomi operasyonudur. Sonuçları son derece başarılı, hastalarımızın sperm parametrelerinde anlamlı değişimler elde edebiliyoruz. Ancak bilinmesi gereken salt cerrahi başarının sperm kalitesini yeterli oranda artıramayacağı. Hastaların post-operatif dönemde benimsedikleri alışkanlıklar ameliyat başarısında önemli bir etkiye sahip. Bu haftaki köşe yazımda varikosel ameliyatı sonrası yaşam tarzında yapılması gereken değişimler ile ilgili bilgi bulabilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle…

Damar Sağlığını İyileştirmeye Odaklanmalısınız

Varikosel, toplardamarların varisleşmesidir. Hâliyle temelinde damar sağlığının bozulması neticesinde ortaya çıkan bir hastalık olarak değerlendirilmelidir. Mikrocerrahi varikoselektomi operasyonu sayesinde varisleşen ve hatta varisleşme ihtimali olan damarlar kapatılsa da ameliyattan sonra öncelik damar sağlığını iyileştirmek olmalıdır. Bu söylem bize varikosel tedavisi sonrası hastaların dikkat etmesi gerekenlerin kapsamına dair bilgi verir.

Öncelik Sağlıklı Beslenme, Düzenli Egzersiz

Damar sağlığının korunması ve/veya iyileştirilmesinde sağlıklı beslenmenin ve düzenli egzersizin kritik derecede önemli olduğu bilinir. Öğünlerde yeşil yapraklı sebzelere, antioksidan bakımından zengin meyvelere, Omega-3 içeren gıdalara ve sindirim sistemini destekleyen kompleks karbonhidratlara yer açılmalıdır. Beslenme tercihleri kadar egzersiz yapmanın da damar sağlığı bakımından oldukça faydalı olduğu unutulmamalıdır. Düzenli olarak egzersiz yapmak kilo dengesinin korunmasını ve obezitenin önlenmesini sağlar. Fazla kilo damarlara ve damar kapakçıklarına fazladan baskı anlamına gelir. Damarsal yapılara fazladan baskı binmesi, kan akışının devamlılığı için damarların daha çok zorlanmasına yol açar. Egzersiz yapıldığında kan akışı iyileşir, kilo probleminin önüne geçilebilir ve genel sağlığa destek sunulabilir. Gün içerisinde 30-60 dakikalık bir yürüyüş dahi egzersizin faydalarının deneyimlenmesini sağlayabilir.

Sigaradan Mutlaka Uzak Durulmalı

Sigaranın genel olarak zararlı olduğu biliniyor, ancak spesifik anlamda yol açtığı sorunlar hakkında farkındalığın artması gerekiyor. Tütün ve tütün ürünlerinin içerisinde bulunan ve bağımlılık yapan nikotin damarların daralmasına neden oluyor. Damarların daralması esnekliklerinin azalmasına ve damar içi basıncın artmasına yol açıyor. Ek olarak sigara içindeki kimyasallar kan damarlarını döşeyen hücrelere zarar vererek plakların damarlara yapışması riskini artırıyor.

Önerilen Takviyeler Aksatılmadan Kullanılmalı

Varikosel ameliyatı sonrası sperm kalitesinde artış elde edilebilmesi için multivitamin kullanımı önemli. Tüm hastalara post-operatif dönemde hangi takviyeleri, ne kadar süreyle ve sıklıkta kullanmaları gerektiği hakkında bilgi veriliyor. Hekim önerilerine uyum sağlanması sperm kalitesindeki artışı beraberinde getirebiliyor. Düzenli takviye kullanan ve yaşam tarzına dikkat eden hastaların sperm parametrelerindeki değişim 3, 6, 9 ve 12. aylarda yapılan spermiyogram sonuçlarında gözlemleniyor.

SonKöşe Yazısı
15 Ağustos, 2023

Sperm nasıl üretilir?

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp