ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık

Günümüzde sertleşme probleminin tedavisinde birçok farklı yöntem kullanılabiliyor. Her ne kadar tedavi seçeneklerinin artması ile penil protez cerrahilerine duyulan ihtiyaç azalsa da bazı hasta gruplarında penil protez, diğer bir deyişle mutluluk çubuğu ameliyatı sertleşme sorunundan kurtulmanın tek yöntemi olarak karşımıza çıkabiliyor. Tedavi belirlenirken temel çıkış noktamız her zamanki gibi hastalarımız. Hastamızın yaşı, beklentisi, sertleşme problemine neden olan organik unsur ve genel sağlık durumu penil protez ameliyatı kararımızı doğrudan etkiliyor.

bg Penil Protez Cerrahisi ile Sertleşme Problemi Tedavisi

Sertleşme Problemi ve Mutluluk Çubuğu

Daha önce Sertleşme Problemi ve Tedavisi içeriğimde sertleşme problemi ve nedenleri ile ilgili detaylı bilgi aktardım. Birlikte “sertleşme problemi nedir?” sorusunun yanıtlarını kısaca hatırlayalım ve penil protez ameliyatı hakkında detaylara geçelim.

Sertleşme Problemi Nedir?

Sertleşme problemi penisin cinsel ilişki için yeterli sertliğe ulaşamaması ya da cinsel ilişkinin sonuna dek sertliğini koruyamaması durumudur. Erken boşalmadan sonra en sık görülen erkek cinsel işlev bozukluğu olan sertleşme probleminin organik nedenleri arasında atardamar ve toplardamar fonksiyon bozuklukları bulunur.

Sertleşme problemine yol açan damarsal sorunlardan biri arteriyel yetmezlik olarak adlandırdığımız durumdur. Arteriyel kaynaklı sertleşme sorununda penis kanlanmasında sorun vardır, uyarılma sonrası penise yeterince kan dolmadığı için cinsel ilişki fiziksel olarak gerçekleşmeyebilir.

Erektil disfonksiyon ile sonuçlanabilen bir diğer damar sorunu ise venöz yetmezliktir. Venöz yetmezlik kaynaklı sertleşme sorununda cinsel uyarılma sonucu penis içerisinde sertleşmeyi sağlayan tüp yapılarına dolan kan, toplardamar kapakçıklarındaki fonksiyonel sorunlar nedeniyle vücutta hapsedilemez ve cinsel ilişki henüz sonlanmadan vücuda geri döner. Sertleşme probleminin tedavisi sırasında bu cinsel işlev bozukluğuna yol açan temel mekanizmanın belirlenmesigerekir, kişiye özel faktörler de bu süreçte belirleyici etkiye sahiptir.

Penis Protezi Hangi Durumlarda Tercih Edilebilir?

Penil protez ameliyatı hem arteriyel hem de venöz yetmezlik nedeniyle ortaya çıkan, ileri derecedeki sertleşme sorunu için kesin çözüm sunan ve %90’ların üzerinde partner memnuniyeti sağlayan bir tedavi yöntemi olarak önemini korumaya devam ediyor.

Günümüzde sertleşme problemi tedavilerinde birçok farklı alternatife sahibiz. Özellikle hafif ve orta düzeyde sertleşme sorunu yaşayan hastalarımızda şok dalga tedavisi (ESWT) ve SVF kök hücre tedavisi ile arteriyel yetmezlik kaynaklı sertleşme problemine; Dorsal Ven Ligasyonu ameliyatı ile de venöz yetmezlik kaynaklı erektil disfonksiyona çözüm sunabiliyoruz. Çok ileri düzeyde sertleşme problemi yaşayan hastalarımızda ise mutluluk çubuğu olarak da bilinen penil protezleri ilk tedavi seçeceği olarak önerebiliyoruz..

Penil Protez Kimlere Takılır?

Penil protez implantasyonu yapılabilmesi için farklı kriterlerin varlığını sorguluyoruz ve penil protez ameliyatını genellikle son seçenek olarak planlıyoruz.

Ancak ileri derecedeki sertleşme sorunu psikolojik nedenlerle yaşanıyorsa, penil protez cerrahisi dışındaki diğer tedavilerle iyileşme şansı bulunuyorsa, cinsel isteksizlik veya uyarılma gibi ereksiyonu başlatmada sorunlar varsa, vücudun başka bir noktasında aktif enfeksiyon sorunu yaşanıyorsa ya da penis veya skrotum enfeksiyonları söz konusuysa penis protezi ameliyatı için hastalar uygun olarak kabul edilmiyor.

Penil Protez Türleri

Penis protezi ameliyatı için gerekli kriterleri karşılayan hastalarımıza iki farklı tür penil protez çeşidi sunabiliyoruz.

1. Şişirilebilir Penis Protezleri

Günümüzde iki parçalı veya üç parçalı şişirilebilir penis protezleri mevcut. Üç parçalı penil protezler penis içerisinde sertleşmeyi sağlayan tüp yapılarına yerleştirilen iki adet şişirilen silindirden, karın duvarının alt kısmına konumlandırılan bir adet rezervuardan ve skrotuma yerleştirilen bir pompadan oluşurlar. Bu bileşenlerin tümü özel yapılarla birbirine bağlıdır. Skrotumda bulunan pompa kullanıldığında rezervuardaki sıvı silindirlere doğru hareket ederek ereksiyon oluşturur.

İki parçalı şişirilebilir penis protezleri de üç parçalı penis protezleri ile aynı çalışma prensibine sahiptir. Temel fark karın içerisine sıvının bulunduğu bir rezervuar yerleştirilmez; silindirlere dolarak penisin erekte hale gelmesini sağlayan sıvı pompanın içerisinde bulunur.

Bükülebilir penis protezlerinden daha yeni bir teknolojiye sahip olan şişirilebilir penil protezler oldukça doğal bir çözüm sunarlar ve ereksiyon hali kişinin kontrolünde olduğu için günlük hayatta kıyafetlerden belli olma olasılıkları da yoktur.

2. Bükülebilir Penis Protezi

Bükülebilir penis protezleri silikondan üretilirler ve penis içerisinde sertleşmeyi sağlayan tüp yapılarına ameliyatla yerleştirilirler. Uzunluk ve sertlikleri kalıcıdır, cinsel ilişkiye girmeden önce penisin düzleştirilmesi yeterlidir. Bükülebilir penis protezleri cinsel ilişki dışında bükülüp iç çamaşırı ile kamufle edilebilse de dışarıdan belli olma ihtimalleri bulunur. Çünkü bu protezler yapı gereği her zaman sert bir forma sahip olur.

“En iyi penis protezi hangisi?” sorusu ile sıklıkla karşılaşıyorum. Bu noktada şişirilebilenlerin daha yeni bir teknolojiyi yansıttığı ifade edilebilir. Her iki protez türü de ileri derecede sertleşme sorunu yaşayan hastalar tarafından tercih edilebilir. Ancak küçük bir hatırlatma yapmakta fayda var, bükülebilir penis protezlerini kullanmak şişirilebilir protezlere oranda çok daha az bir el becerisi gerektirir.

Penis protezi türü tercih edilirken hastanın yaşı, beklentileri, penis boyu, vücut tipi, böbrek nakli olup olmadığı ve daha önce penis implant ameliyatı geçirip geçirmediği gibi çeşitli dinamiklerin de değerlendirilmesi gerekir.

Penis Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Penis protez ameliyatını spinal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebiliyoruz. Ameliyat için anestezi belirlenirken hastalarımızın genel sağlık durumu ve beklentileri doğrultusunda birlikte karar veriyoruz.

Ameliyat sırasında penisin testis torbaları ile birleştiği alt noktasından bir kesi yapılır ve implantlar yerleştirilir. Şişirilebilir penis protezi takılacaksa skrotuma ve tercih edilen şişirilebilir protez türüne göre karın duvarına kesi yapılarak implant parçaları yerleştirilir. Operasyon 1- 2 saatte tamamlanır.

Penis Protezi Ameliyatı Sonrası

Penis protezi ameliyatı sonrası hem hasta hem de partner memnuniyeti çok yüksektir. Tam iyileşmenin gerçekleşmesi için yaklaşık 2 ay beklenmesi gerekebilir, bu süreçten sonra hastalar cinsel ilişkiye girebilirler.

İyileşme sürecinde kullanılması önerilen ilaçları uygun dozda kullanmak, penisi zorlamamak ve kan basıncını artıracak ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak önemlidir. Aynı zamanda sigara kullanımı söz konusuysa, iyileşme döneminde sigaradan uzak durulmalıdır.

Son Söz...

Penis protezleri orgazmı ya da cinsel hazzı etkilemezler. Aynı şekilde çocuk sahibi olmaya da engel değildirler. İleri derecede sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin de partnerlerinin de yeniden tatmin edici bir cinsel yaşama kavuşmalarını sağlayan penis protezi ameliyatı sertleşme sorunundan kurtulmak için çok etkili bir tedavi yöntemidir. Yine de son çare olduğunun göz ardı edilmemesi gerekir. Artık androloji alanında çok başarılı sonuçlar veren ve cerrahi gereksinimini neredeyse ortadan kaldıran çok sayıda tedavi yöntemimiz var. Önemli olan yaşanan cinsel işlev bozuklukları ile ilgili tedavi seçeneklerine mümkün olduğunca erken başvurmak ve hayat kalitesini düşüren cinsel sorunların çözümünü aramak.

Penil Protez Cerrahisi ile Sertleşme Problemi Tedavisi ile İlgili Bilgilendirici Videolar

Bu içerik AndroKlinik tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma :

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp