ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık

Penisin inceliği ve kısalığı kadar eğriliği de peniste şekil bozuklukları sınıflandırmasında yer alıyor ve hasta için olduğu kadar partneri için de cinsel ilişkiyi ağrılı ve hatta fiziksel anlamda imkansız hale getirebiliyor. Penis eğriliği yaşayan birçok erkek bu fiziksel sorun nedeniyle psikolojik ve cinsel anlamda olumsuz etkilendiğinden penis eğriliği tedavisi çoğunlukla bir tercihten ziyade zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor. 

bg Penis Eğriliği ve Tedavisi

Penis eğriliği söz konusu olduğunda akıllara ilk olarak ileri yaşlarda görülen Peyronie hastalığı gelse de doğuştan penis eğriliği de olabiliyor! Dolayısıyla penis eğriliği tedavisi süreçlerini konjenital penis eğriliği tedavisi ve Peyronie hastalığı tedavisi olmak üzere iki farklı şekilde ele almak gerekiyor.

Ancak, her zamanki gibi öncelikle penis eğriliği kavramı üzerine birkaç açıklama yapmak istiyorum. “Penis eğriliği nedir?”, “Penis eğriliği neden olur?” ve “Penis eğriliği kendiliğinden geçer mi?” gibi en çok merak edilen soruların yanıtlarını paylaşacağım.


 

Penis Eğriliği Nedir?

Penis eğriliği; doğuştan ya da yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkabilen, erekte haldeki penisin düz bir şekilde uzamasına engel olarak penisin aşağı, sağ ya da sol yönünde eğilmesi ile karakterize fiziksel bir durumdur. Peki neden olur?


 

Penis Eğriliği Neden Olur?

Penis eğriliği doğuştan görülebileceği gibi ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabilir. Her iki durumun nedenleri farklıdır.

 

Doğuştan Penis Eğriliği Nedir? Doğuştan Penis Eğriliği Nedenleri Nelerdir?

Konjenital penis eğriliği, erkek çocuklarının doğuştan sahip oldukları bir durumdur. Bebeklik döneminde penis sert halindeyken fark edilebilen bu penis anomalisi, çocuklar ayakta idrar yaparken idrarın eğri gitmesine de neden olabilir. Bu spesifik belirtiler hakkında ebeveynlerin farkındalığının yükselmesi, doğuştan penis eğriliği tedavisi için üroloji ve androloji uzmanlarına gitmeleri adına önemlidir. Doğuştan penis eğriliği sıklıkla ergenlik dönemine girilmesi ile fark edilir.

Doğuştan penis eğriliği nedenleri hakkında iki temel görüş mevcut. Bunlardan biri penis içerisinde yer alan ve sertleşme fonksiyonundan sorumlu tüp yapılarının orantısız gelişmesi veya düz bir yapıya sahip olmaması sonucu penis eğriliği oluşumunun olduğu yönünde.

Penisteki idrar deliğinin de olması gereken yerden daha aşağıda bulunması ile karakterize hipospadias hastalığının, idrar deliğinin konumu nedeniyle penis içi süngerimsi doku gelişimini engelleyerek doğum sonrası penis eğriliği oluşumuna neden olabileceği kabul ediliyor.

 

Peyronie Hastalığı Nedir? Peyronie Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Peyronie hastalığı, konjenital penis eğriliğinden farklı olarak ileri yaşlarda ortaya çıkar. Penis cildi altında “plak” adı verilen yara dokusunun oluşmasından kaynaklanır. Plaklar penis içerisinde tunika albuginea adı verilen ve sertleşmeyi sağlayan tüp yapılarını koruyan kılıfta oluşur.

Kılıfın herhangi bir kısmında oluşan bu sert plaklar geliştikçe çevre dokuları çekmeye ve ereksiyon sırasında penisin eğrilmesine neden olurlar. Bu eğilme ereksiyon sırasında acı hissedilmesine, cinsel ilişki sırasında ağrıya ve ileri vakalarda penis kırılmasına neden olabilir.

Peyronie hastalığı seyri akut ve kronik dönemlerde incelenir.

Akut dönem yaklaşık 18 aylık bir süreci kapsar. Bu evrede;

Kronik dönem plak oluşumunun tamamlanması ile başlar. Peyronie hastalığı belirtileri ortaya çıktıktan yaklaşık 12-18 ay sonra;

Peyronie nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte bazı risk faktörleri varlığından bahsedilebilir. Peyronie riskini artıran unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

Risk faktörleri oldukça fazla olduğu için “penis eğriliği kimlerde görülür?” sorusuna tek ve kesin bir yanıt vermek çok mümkün değildir. Önemli olan penis eğriliği belirtilerini erken dönemde fark edebilmek ve penis eğriliği tedavisi yöntemlerine başvurabilmektir.

 

Erken Tanı Neden Önemlidir?

Erken tanı, birçok hastalık için olduğu gibi penis eğriliği için de belirleyici öneme sahiptir. Doğuştan ya da ilerleyen yaşla birlikte meydana gelmesinden bağımsız olarak tedavi edilmediği ya da tedavisine geç kalındığı takdirde penis eğriliği erkek psikolojisine zarar verebilen, cinsel yaşamı etkileyebilen ve sertleşme sorunu ile sonuçlanabilen bir durumdur.

Yalnızca hasta için değil cinsel partneri için de ağrı ve acıya yol açabilir. İlerlemiş vakalarda penis eğriliği nedeniyle cinsel ilişki fiziksel olarak imkansız hale gelebilir. Penis kırılması riskini de artıran bu şekil bozukluğu, nedeni ve hasta özelindeki değişkenler doğrultusunda uygun tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesini gerektiriyor.

 

Penis Eğriliği Kendiliğinden Geçer mi?

Bu sorunun yanıtı penis eğriliği nedenleri ve/veya hastalığın hangi evrede olduğuna göre değişiklik gösterebiliyor. Nadir de olsa ilaç tedavisi uygulanabilirken çoğu durumda ameliyat tek çözüm haline geliyor.

Penisteki eğrilik belirginleştiğinde ve Peyronie hastalığı nedeniyle meydana gelen eğrilmede plak oluşumu tamamlandığında cerrahi yöntemler ile penis eğriliği tedavisi tek seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Penis eğriliğinin kendiliğinden geçmesini beklemek cinsel yaşam kalitesini düşürmek ve cinsel sorunlarla karşılaşma ihtimalini artırmak anlamına geliyor. Bu nedenle “Penis eğriliklerinde tedavi nasıl yapılmaktadır?” sorusunun yanıtları önem kazanıyor.

 

Penis Eğriliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Penis eğriliği tedavileri “doğuştan penis eğriliği tedavisi” ve “Peyronie hastalığı tedavisi” olmak üzere iki ana kategoride incelenebilir.

AndroKLİNİK bünyesinde konjenital penis eğriliği tedavisi kapsamında Penil Plikasyon cerrahisi uygulanmaktadır.

Penil Plikasyon ameliyatı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

AndroKLİNİK bünyesinde Peyronie Hastalığı tedavisi Peyronie Ameliyatı ile gerçekleştirilmektedir.

Peyronie ameliyatı hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Penis Eğriliği Tedavisi İle İlgili Bilgilendirici Videolar

Penis Eğriliği Tedavisi İle İlgili Blog Yazıları

Bu içerik AndroKlinik tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma :

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp