ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık

Hafif ve orta dereceli arteriyel yetmezlik kaynaklı sertleşme sorunu için ilaç, ESWT tedavisi gibi çeşitli alternatifler olsa da sertleşme problemi ilerlediğinde tek çare artık penil protez cerrahisi değil! SVF kök hücre ile sertleşme problemi tedavisi sayesinde, bu kısma lütfen dikkat, ileri derecede sertleşme problemi yaşayan kişilerde dahi çok başarılı sonuçlar alınabiliyor!

bg SVF – Kök Hücre ile Sertleşme Problemi Tedavisi

Kök hücre tedavisi ile ilgili detaylara geçmeden önce “erektil disfonksiyon nedir?”, “erektil disfonksiyon hastalığının nedenleri nelerdir?” hakkında kısaca bilgi aktarmak istiyorum.

Penisin cinsel ilişki için yeterli sertliğe ulaşamaması ya da cinsel ilişki sonlanana dek sertliğini koruyamaması olarak tanımlanabilen erektil disfonksiyon, fizyolojik ve/veya psikolojik nedenlerle oluşabiliyor. Şeker hastalığı, penis eğriliği, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok fizyolojik sorun penis kanlanmasını olumsuz etkileyerek erkek kaynaklı bu cinsel disfonksiyon nedenine dönüşebiliyor. “Sertleşme Problemi ve Sertleşme Problemi Tedavisi” içeriğimde konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Erken boşalma kadar olmasa da sertleşme sorunu görülme sıklığının oldukça fazla olduğu ve bu sıklığın yaşın ilerlemesi ile arttığı bilinmektedir. Bu durumdan erkekler de cinsel partnerleri de olumsuz yönde etkileniyor. Çiftler arasında duygusal gerilim yaratabilen ve benlik saygısına zarar vererek cinsel yaşam üzerinde olduğu kadar günlük hayat üzerinde de etki yaratan bu sağlık sorunu, cerrahi nitelik taşımayan yöntemlerle tedavi edilebiliyor. 

İşte bu yöntemlerden en yenisi ve en etkili olduğu kabul edileni SVF kök hücre ile sertleşme problemi tedavisi. Kök hücre tedavileri hakkında birçoğumuz farklı bilgilere sahibiz, bu nedenle ilk olarak “kök hücre tedavisi nedir?” sorusuna yanıt vermek istiyorum. 

 

SVF Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücreler, vücudun ham maddeleridir; vücutta bulunan tüm dokuların ve organların yapısını oluştururlar. Hem başlı başına ayrı bir hücre türü hem de farklı hücrelere dönüşebilen bir tür olarak tanımlanırlar.

Kök hücreler kan, beyin, kemik ve vücuttaki tüm organların hücrelerine dönüşebilirler. Hücreleri onarma, eski hallerine getirme, değiştirme ve yenileme potansiyeline sahip oldukları bilinmektedir. 

Uygulandıkları vücut bölgesinde bulunan hasarlı hücrelerin yerini alabilirler, bölgedeki dokuları onarabilirler ve hasarlı dokuları yenileyerek birçok hastalığın tedavisinde tercih edilebilirler. Nitekim 90’lı yıllardan bu yana kök hücre tedavisinin tıbbın birçok alanında başvurulan bir yöntem olduğu bilinmektedir.

Açılımı Stromal Vasküler Fraksiyon (Stromal Vascular Fraction) olan SVF kök hücre tedavisi kişinin yağ dokusunun alınması ve bu yağ dokusunun santrifüj edilmesi yoluyla erişkin tip kök hücrelerin elde edilmesi; elde edilen adipoz doku kaynaklı kök hücrelerin hasarlı dokuların bulunduğu vücut bölgesine enjekte edilmesi yöntemine dayanan, yenilikçi bir tedavi yöntemidir.

 

SVF Kök Hücre ile Sertleşme Problemi Tedavisi Nasıl Yapılır?

SVF kök hücre ile sertleşme problemi tedavisi kapsamında kişinin kendi yağ dokularından yararlanılır. Öncelikle hastanın karın ya da karın bölgesine yakın vücut bölgelerinden ortalama olarak 50-100 cc yağ dokusu alınır. 

Lokal anestezi altında hastadan alınan yağ dokuları özel bir kitten geçirilerek içerisindeki yağ hücreleri ayrıştırılır ve geriye mezenkimal kök hücreleri barındıran, büyüme faktörlerinden zengin bir sıvı kalır. Bu sıvı SVF yani Stromal Vasküler Fraksiyon olarak adlandırılır.

Yağ dokusu kaynaklı bu sıvı, sertleşme fonksiyonunda görev yapan penis içerisindeki tüp yapılarına enjekte edilir. Doğal bir yöntem olması ile de ön plana çıkan kök hücre tedavisi uygulandıktan sonra penis içerisindeki tüp yapılardaki hasarlı bölgeler onarılmaya ve yenilenmeye başlıyor. 

Penis içerisinde yeni damar oluşumları tetiklenirken dokular yenilendiği için de sertleşme problemi, tedavi sonrası yaklaşık 6 aylık sürede belirgin derecede iyileşebiliyor. Tabii bu süre kişiden kişiye değişebilir; bazı hastalarda iyileşme için 9 ya da 12 ay beklenmesi gerekebiliyor.

Tedavi uygulaması oldukça konforlu ve kısa sürede tamamlanıyor. Yağ dokusu alımı yaklaşık 30 dakika sürüyor, kök hücre bakımından zengin SVF sıvısı ise yaklaşık 10 dakikada hazırlanıyor. Üstelik tek bir seans halinde uygulanması da tedavi sürecinin konforunu artırıyor.

 

Sertleşme Probleminde Kök Hücre ve SVF

Sertleşme problemi tedavisinde hasta özelinde bir yaklaşım benimsenmesi gerektiği ortada. Bu anlamda farklı tedavi alternatiflerimiz bulunuyor. SVF kök hücre tedavisi umut veren çok ama çok önemli bir seçenek.

Şok dalga tedavisi ile sertleşme problemi tedavisi yöntemlerinden farklı olarak yalnızca hafif ve orta dereceli değil, ilerlemiş erektil disfonksiyon teşhisi konulan hastalarda dahi kök hücre tedavisi ile istatistiksel olarak anlamlı veriler alınabiliyor.

Geçmiş yıllarda sigara kullanımı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol gibi hastalıklar nedeniyle ileri düzeyde sertleşme problemi yaşayan hastaların tedavisinde penil protez ameliyatı tek çare olarak değerlendiriliyordu. SVF kök hücre tedavisi başarı oranı bu değerlendirmenin geçerliliğini güçlü bir şekilde sorgulatıyor.

Yapılan bilimsel çalışmalar da söylemimi destekler nitelikte. Bilimsel çalışmalar kök hücre tedavisinin sonuçları hakkında ne diyor? İnceleyelim…

 

Kök Hücre Tedavisinin Sonuçları

Prostat kanseri nedeniyle radikal prostatektomi ameliyatı olduktan sonra sertleşme problemi yaşayan ve ilaç tedavilerine yanıt alınamadığı için kök hücre tedavisi uygulanan 21 erkek üzerinde yapılan bir araştırmada şu sonuçlar elde edilmiştir:

Tüm hastaların Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi değerlerinin 6 ay sonra 6’dan 12’ye; 12 ay sonra ise 7’den 14’e yükseldiği gösterilmiştir. 

Bu veriler şu anlama gelir; IIEF değerleri 5-7 arasında olduğunda ileri bir sertleşme bozukluğu söz konusudur. Değerler 12-16 arasına yükseldiğinde hafif ve orta dereceli bir sertleşme bozukluğundan bahsedilir. Diğer bir deyişle kök hücre tedavisi gören ileri derecede sertleşme sorunu yaşayan 21 hastanın tamamı tedavi sonrası hafif ve orta düzeyde sertleşme bozukluğu yaşar hale gelmiştir.

2012 yılında yapılan bir araştırma ise şeker hastalığı nedeniyle erektil disfonksiyon sorunu yaşayan ve ilaç tedavisine pozitif yanıt vermeyen bir hastada SVF kök hücre tedavisi sonrası sonuçlarını ele alıyor. Araştırma sonucunda SVF kök hücre ile sertleşme problemi tedavisi sonrası kavernöz endotelyal rejenerasyon kavramının desteklendiği gösteriliyor.

 

SVF Kök Hücre ile Sertleşme Problemi Tedavisinin Geleceği

Evet, şu an elde edilen bilimsel veriler oldukça umut verici. Tedavinin %100 etkili olacağı söylenemiyor, yine de kök hücre tedavisi sayesinde sertleşme problemi ve hatta Peyronie hastalığı üzerinde pozitif sonuçlar elde edilebileceği ifade ediliyor. 

SVF kök hücre tedavisinin geleceği heyecan yaratıyor, tekniğin uzman cerrahlar tarafından uygulanması ve hasta seçiminin doğruluğu ise önemini koruyor.

 

Son Söz…

Sertleşme probleminin ilerlemesi ve uygulanan diğer tedavilerin başarısız olması durumu, hastaların cerrahi müdahale gereksinimi duyması İle sonuçlanıyordu. Ama artık, büyük oranda pozitif sonuçlar doğuran ve ileri derecede sertleşme sorunu için çözüm üreten ameliyatsız bir tedavi alternatifimiz var. Etkiler uzun süreli, hatta hem sertleşme problemi tedavi edilebiliyor hem de sertleşme problemi nedeni olan temel unsur ortadan kaldırılabiliyor. Bu nedenle umutsuzluğa yer yok! Yaşam tarzı değişiklikleri ve SVF kök hücre ile sertleşme problemi tedavisi sayesinde cinsel hayat yeniden canlanabiliyor.

 

1 https://www.medicalnewstoday.com/articles/316555

2 Ryu JK, Tumurbaatar M, Jin HR, Kim WJ, Kwon MH, Piao S, Choi MJ, Yin GN, Song KM, Kang YJ, Koh YJ, Koh GY, Suh JK. Intracavernous delivery of freshly isolated stromal vascular fraction rescues erectile function by enhancing endothelial regeneration in the streptozotocin-induced diabetic mouse. J Sex Med. 2012 Dec;9(12):3051-65. doi: 10.1111/j.1743-6109.2012.02962.x. Epub 2012 Oct 22. PMID: 23088258.

 

 

SVF – Kök Hücre ile Sertleşme Problemi Tedavisi Hakkında Bilgilendirici Videolar

Bu içerik AndroKlinik tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma :

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp