ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık

Peyronie hastalığı, peniste sertleşmeyi sağlayan kılıf yapılarında kalsiyum birikmesi, yavaş yavaş ortaya çıkan bir kireçlenme ve artık o bölgede esnekliğini kaybetmiş bir doku ile karakterize bir hastalıktır. Bu hastalık, özellikle ileri yaşta ve diyabetik erkeklerde sıklıkla görülür.

bg Yüksek Yoğunluklu Şok Dalga ile Peyronie Hastalığı Tedavisi

Peyronie hastalığının tedavisinde, hastalığın evresine ve şiddetine göre farklı yöntemler uygulanabilir. Erken evrelerde, ilaç tedavisi ve yüksek yoğunluklu şok dalga tedavisi ile başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Yüksek yoğunluklu şok dalga uygulaması (ESWT), Peyronie hastalığının tedavisinde kullanılan etkin ve güvenli bir yöntemdir. Bu tedavide, peniste bulunan peyronie plaklarına yüksek enerjili ses dalgaları uygulanarak, plaklarda yumuşama ve parçalanma sağlanır.

Yüksek Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisinin (ESWT) Uygulanışı

Yüksek yoğunluklu şok dalga tedavisi öncesinde, plakların büyüklüğü ve derinliği hakkında detaylı bilgi veren yüzeyel ultrasonografi ile peyronie plağının sınırları ve özellikle kalınlığı belirlenir. Bu sayede tedavi dozu; plağın boyutu, hastalığın evresi ve penis eğriliğinin durumuna göre kişiselleştirilir.
Seanslar halinde uygulanan bu tedavi sırasında, öncelikle penis derisi üzerine lokal anestezik krem uygulanır. Lokal anestezik krem uygulamasından sonra, hastalar 20 dakika kadar bekletilir ve ardından işlem odasına alınır. Bu süre, anestezik kremin cilt ve cilt altı dokularda etki etmesi için gereklidir. Bu uygulama ile peniste yeterli hissizlik sağlandıktan sonra,penise şok dalga enerjisi aktarımı başlar. Yaklaşık 15-20 dakika içerisinde, o seanslık bütün dozlar uygulanır.

Yüksek Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi (ESWT) ve Kök Hücre Tedavisi Birlikteliği 

Kök hücre tedavisi de, Peyronie hastalığının iyileştirilmesinde önemli rol oynayan yeni nesil bir uygulamadır. Yüksek yoğunluklu şok dalga tedavisinin uygulandığı seanslar arasına eklenebilen ultrasonik kök hücre enjeksiyonu,peyronie plaklarında  rejenerasyon ve iyileşmeyi teşvik eder. Yüksek yoğunluklu ESWT plakların tamamen parçalanmasını sağlarken,kök hücre uygulaması ile parçalanmış olanlar arasındaki sağlıklı doku gelişimini destekler. Sonuç olarak, hem plaklaşma azalır hem de penisteki eğrilik düzeltilmiş olur. 

Yüksek Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Kimler İçin Uygundur?

Yüksek yoğunluklu şok dalga tedavisi, özellikle erken evre Peyronie hastalığı bulunan kişiler için uygundur. Peyronie hastalığına bağlı olarak penisinde ağrı,eğrilik ve sertleşme problemi yaşayan, özellikle de ameliyata alternatif bir tedavi arayan erkek hastalar bu uygulamadan fayda görebilirler. Hastalığın ileri evrelerinde veya daha kompleks durumlarda, tedavi etkinliği kişiye bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, tedaviye başlamadan önce detaylı bir androlojik değerlendirme yapılması önemlidir.

Yüksek Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisinin (ESWT) Avantajları

Bu tedavi yönteminin en büyük avantajlarından biri, ameliyata gerek kalmadan Peyronie hastalığının tedavi edilebilmesidir. Eğrilik açısının düzelmesi ve plakların ele gelmemesi gibi fiziksel iyileşmeler kolaylıkla gözlemlenir. Ayrıca, bu tedavi sırasında ağrı minimuma indirilir ve günlük yaşam kalitesi üzerinde olumsuz bir etki yaratmaz. Seans günlerinde ya da aralarında erkekler günlük hayatlarına rahatlıkla devam edebilirler.Yüksek yoğunluklu şok dalga tedavisi ultrasonik kök hücre uygulaması ile birleştiğinde doku rejenerasyonu da sağlanarak, uzun dönemde hastalığın tamamen iyileşmesi mümkün hale gelir.

Sonuç

Yüksek yoğunluklu şok dalga tedavisi, Peyronie hastalığının tedavisinde önemli bir alternatif sunar. Peyronie ameliyatı ile karşılaştırıldığında daha az riskli ve kolay uygulanabilir olan bu yöntem, özellikle hastalığın erken evrelerinde daha etkili olup, erkekler için konforlu bir tedavi seçeneği olarak ön plana çıkmaktadır.
 

Yüksek Yoğunluklu Şok Dalga Tedavisi İle İlgili Bilgilendirici Videolar

Bu içerik AndroKlinik tarafından hazırlanmıştır.
Yayımlanma :

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp