ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Sperm Sayısını ve Hareketliliğini Arttıracak İpuçları
Yayımlanma : 04 Şubat 2020

Sperm Sayısını ve Hareketliliğini Arttıracak İpuçları

Kısırlık dünya genelinde giderek artan sağlık sorunları arasında yer alıyor. Kadınlar kadar erkekleri de etkileyen bu durum sadece ameliyatla ya da medikal tedavi ile giderilemiyor. Neyse ki sperm sayısının ve hareketliliğinin arttırılması adına uygulanabilecek basit ama etkili alışkanlıklar erkek kısırlığının olumsuz etkilerini azaltabiliyor. Sperm sayısını arttırmak isteyenler için bu yazımda sizlerle sperm sayısı ve kalitesi üzerinde doğrudan etkisi olan erkeklik hormonunun salınımını arttıracak etkili yöntemleri paylaşacağım. 

Sperm Kalitenizin Artması İçin Daha Çok Hareket Etmelisiniz

Düzenli spor yapmak sadece atletik performansınızı ve fiziksel görünümünüzü iyileştirip yaşam kalitenizi yükseltmez, aynı zamanda kanınızdaki erkeklik hormonu seviyesini de artırır. Yapılan bilimsel araştırma sonuçları spor yapan erkeklerin erkeklik hormonu seviyelerinin spor yapmayan erkeklere oranla daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ancak spor yaparken dengeyi iyi kurmalısınız; gereğinden fazla egzersiz yaparsanız vücudunuzu fiziksel strese sokarak erkeklik hormonu seviyeniz üzerinde tam tersi bir etki yaratabilirsiniz. Spor yaparak sperm sayısını arttırmak mümkün olsa da çok yoğun ve uzun süren antrenmanlardan kaçınılması önemli. Konu hakkında detaylı bilgi için “Aşırı Egzersiz Yapmak Sperm Değerlerini Düşürür Mü?” adlı içeriğime buradan ulaşabilirsiniz.

Stres Spermlerin En Büyük Düşmanlarından Biridir!

Uzun süreli psikolojik strese maruz kalırsanız kortizol hormon salınımınızın artmasına neden olursunuz. Kanınızdaki kortizol seviyesi artınca erkeklik hormonu seviyeniz düşer. Erkeklik hormonu düşüşü ise birçok etkiye yol açabilir. Erkeklik hormonu azlığı erkeklerde hem sperm kalitesi düşüşüne hem de cinsel işlev bozuklukları oluşumuna neden olabilir. Stresten uzak kalamasanız da en azından kendinize zaman ayırarak ve mümkünse meditasyon yaparak stresinizi azaltmaya çalışmalısınız. Böylece stresin hem genel hem de üreme sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini kontrol altına alabilirsiniz.

Yeterince D Vitamini Aldığınızdan Emin Olmalısınız

D vitamini tam bir erkeklik hormonu dostudur. Yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre D vitamini ve erkeklik hormonu seviyesi arasında doğrusal bir bağ olduğu gösterilmiştir. D vitamini alımı artarsa erkeklik hormonu seviyesi de yükselir. Ek olarak; D vitaminin sperm hareketliliği üzerinde de etkili olduğu son dönemde iddia edilmektedir ancak bu iddia henüz ispatlanmamıştır.

Çinko Tüketiminizi Arttırın

Güçlü bir antioksidan olan, bağışıklık sistemini güçlendirip serbest radikallerle mücadele ederek kanserli hücre oluşumunu baskılayan ve aynı zamanda erkek kısırlığının en büyük düşmanları arasında bulunan olan çinko minerali; hayvansal gıdalarda yoğun miktarda bulunur. Yapılan bilimsel incelemeler sonucunda bu mineralin erkeklik hormonu seviyesini ve sperm sayısını arttırabildiği gösterilmiştir! Her zaman söylediğim gibi sağlıklı bir beslenme genel sağlığımız için olduğu kadar üreme sağlığımız için de önemli. Yeterli miktarda, dengeli ve sağlıklı gıdalarla beslenerek birçok sağlık sorununun oluşumunu engellememiz mümkün! Hazır yeri gelmişken sperm sayısını artırtmak adına yardımcı olan proteinden zengin besinler arasında kırmızı et, yumurta ve balık olduğunu da hatırlatmak istiyorum.

Genel Sağlığınızı İyileştirmeyi Hedefleyin

Erkek kısırlığından korunmak ya da sperm kalitenizi yükseltmek için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda kilo kontrolü sağlayarak, alkol tüketimini keserek, sağlıklı beslenerek, uyku düzeninize dikkat ederek, sigarayı bırakarak; diğer bir deyişle genel sağlığınızı iyileştirecek değişimler yaparak spermlerinizin de kalitesini yükseltebilirsiniz. Tüm bu tavsiyelerimi uygulamadan önce sağlık kontrollerinizi yaptırmanız ve uzmanlardan aldığınız geri bildirimlere uymanız gerektiğini de unutmamalısınız!

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp