ANDROKlinik | Erkekte Üreme ve Cinsel Sağlık
Varikosel ve Varikosel Tedavisi Hakkında Merak Edilenler
Yayımlanma : 09 Eylül 2020

Varikosel ve Varikosel Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Yumurtalık etrafında yer alan toplardamarların genişleyip varisleşmesi ile karakterize Varikosel, kısırlığın tespit ve tedavi edilebilen nedenleri arasında bulunan bir damar hastalığı olarak tanımlanabilir. Son dönemde varikosel hastalığı hakkında farkındalığın artması ve varikosel hastalığı ile ilgili bana daha fazla soru iletmeniz nedeniyle bu yazımda varikosel ve varikosel tedavisi hakkında en çok merak edilen soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağım.

“Varikosel Nedir Tedavisi Var mı?” Hakkında Kısaca Bilinmesi Gerekenler

 • Varikosel sperm üretimi sürecini etkileyebilen ve erkeklerde kısırlığa neden olabilen bir hastalıktır.
 • Varikoselin, infertil erkeklerde görülme oranının %40 seviyelerinde olduğu bilinmektedir.
 • Varikosel genellikle sol testiste görülür, bunun temel nedeni vücuttaki kan damarlarının birbirleri ile yaptıkları bağlanma açısıdır.
 • Varikosel tedavi yöntemleri arasında en etkili olan ve varikosel tedavisinde altın standart olarak kabul edilen yöntem mikrocerrahi ile varikosel ameliyatıdır.
 • Bazı hastalarda tanı yalnızca fiziksel muayene ile koyulabilir. Kesin varikosel tanısı için skrotal renkli doppler ultrasonografi önemli veriler sunar.
 • Varikosel her zaman kısırlık ile sonuçlanmaz, ancak varisleşen damarlar nedeniyle kirli kanın ve zararlı ajanların testislere dönmesi, testis ısısının yükselmesi; sperm kalitesinin bozulması ve erkeklik hormonu salınımının azalması ile sonuçlanabilir. Erkeklik hormonu azalması sonucu cinsel işlev bozuklukları ortaya çıkabilir.
 • Ağrı, infertilite ve erkeklik hormonu azlığına bağlı cinsel işlev bozuklukları yaşayan hastalara mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı önerilir. Çocuk sahibi olmak istemeyen ve varikosele bağlı şikayet yaşamayan kişiler için ameliyat bir zorunluluk olarak değerlendirilmez. 

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel hastalığının belirtileri ve belirtilerinin şiddeti hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Her hasta varikosel belirtileri yaşayacak diye bir genelleme yapılamasa da “en sık görülen varikosel belirtileri nelerdir?” sorusunun yanıtları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sperm kalitesinde düşüş
 • Skrotum çevresinde bulunan damarlarda genişleme
 • Testis boyutunda farklılaşma (varikosel hastalığının etkilediği testiste veya testislerde)
 • Testislerde ve kasık bölgesinde ağrı oluşumu
 • Erkeklik hormonunun düşüşüne bağlı şikayetler

Varikosel hastalığı belirtileri hakkında daha detaylı bilgi için “En Sık Görülen Varikosel Belirtileri Nelerdir?” adlı makalemi okuyabilirsiniz.

Varikosel Riskini Arttıran Faktörler Nelerdir?

Varikosel hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bazı risk faktörlerinin varikosel oluşumunu tetiklediği kabul ediliyor. Genellikle uzun süre ayakta duran, yüksek ısıya maruz kalan, fazla kilosu bulunan ve damar sağlığı bozulan kişilerde varikosel hastalığı riski yükseliyor. Varikosel hastalığı nedeniyle sperm değerlerindeki düşüş ise bu hasta grubu için infertilite görülme sıklığını artırabiliyor.

Varikosel Nasıl Teşhis Edilir?

Varikosel belirtileri hisseden ya da çocuk sahibi olamayan erkeklerin öncelikle öyküleri dinlenir, standart fiziksel muayene gerçekleştirilir ve spermiyogram ile sperm sayıları, spermlerinin hareketliliği ve spermlerinin morfolojisi hakkında bilgi edinilir. Varikosel hastalığı teşhisi sırasında skrotal renkli doppler ultrasonografi ile en kesin sonuçlara ulaşılabilir.

Varikosel Nasıl Tedavi Edilir?

Varikosel nedeniyle şiddetli testis ağrısı şikayetleri yaşayan, çocuk sahibi olmak isteyen ya da varikoselin yol açtığı erkeklik hormonu seviyesi düşüşüne bağlı olarak çeşitli semptomlarla yüzleşen erkeklerin tedavisinde altın standardın mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı olduğu tıbbi çevrelerce kabul edilir. Hali hazırda varisleşen ya da ileriki dönemde varisleşme ihtimali bulunan damarların kapsamlı bir şekilde görüntülenip kapatılması imkanı tanıyan mikrocerrahi ile varikoselektomi yaklaşık 40 dakikada tamamlanır. Kesi kasık bölgesinden yapılır. Genel ya da spinal anestezi uygulanabilir, anestezi yöntemi hekim ve hasta tarafından kararlaştırılır.

Varikosel Tamamen İyileşir mi?

Mikrocerrahi varikosel ameliyatı ile hem varisleşen hem de varisleşme ihtimali bulunan toplardamarlar kapatılır. Ameliyat sonrası süreçte varikosel tamamen iyileşir. Ameliyattan hemen sonra vitamin ve mineral takviyelerine başlanır, hastaların sperm değerleri her 3 ayda bir kontrol edilir. Varikosel tamamen iyileşebilse de neticede bir damar hastalığı olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle sağlıklı beslenme, kilo kontrolü sağlama, sigara kullanımını bırakma ve düzenli egzersiz gibi yaşam alışkanlıklarının kazanılması gerekir.

Varikosel Ameliyatı Sonrası Takviye Kullanılmalı Mıdır?

Evet, varikosel operasyonu geçiren hastalara hızla vitamin takviyeleri sunulur ve hastaların sperm değerlerinin yükseltilmesi amaçlanır. Sadece takviye kullanımı varikosel ameliyatının başarılı olması için yeterli değildir, hastanın daha sağlıklı yaşam alışkanlıklarını benimsemesi de gerekir. Varikosel ameliyatı sonrası sigarayı bırakan, genel sağlık durumuna uygun egzersizleri düzenli olarak yapan ve beslenmesine dikkat eden erkekler operasyonun ve operasyon sonrası kullanılan takviyelerin etkisini daha kısa sürede hisseder.

Varikosel Her Zaman Tedavi Edilmeli Midir?

‘Varikosel hastalığı tedavisi zorunludur’ diye bir söylemi açıkçası doğru bulmuyorum. Varikosel teşhisi koyduğum hastalarımla gerçekleştirdiğimiz görüşmeler sırasında ameliyat gereksinimini belirlerken belli kriterler üzerinde odaklanıyorum. Varikoselin ileri seviyelerinde etkisini arttıran testis ağrıları hastalarımın hayatını kabusa çeviriyorsa, hastalarımın sperm değerleri varikosel nedeniyle düşmüşse ve çocuk sahibi olma istekleri bulunuyorsa, varikosel erkeklik hormonu düşüklüğüne yol açıp hastalarımın erkeklik hormonu eksikliğine bağlı şikayetlerini arttırıyorsa o zaman ameliyat gereksinimini vurguluyorum.

Varikosel Ameliyatı Olanlar Çocuk Sahibi Olabilir mi?

Varikosel ameliyatı sonrası hastalar sağlıklı yaşam alışkanlıkları geliştirir ve takviye kullanımını aksatmazlarsa sperm değerlerinde ciddi bir yükseliş yaşayabilirler. Fakat yine de varikosel ameliyatı olanların çocuk sahibi olacağına ya da daha doğru bir ifadeyle doğal yolla çocuk sahibi olacaklarına dair bir garanti vermek doğru değildir. Bu noktada yalnızca gerçekleştirdiğim varikosel ameliyatı sonrasında çocuk sahibi olan hastalarımdan gelen mutlu haberlerin olduğunu ve zaman zaman sosyal medya hesabımdan da mutluluk resimlerini görebileceğinizi sizlerle paylaşabilirim.
 

Blog Kategorileri

Son Bloglar

Numaranızı bırakın biz sizi arayalım

 
Adres

Çınarlı Mahallesi, Ankara Caddesi, Mistral Ofis Kulesi, No:15, Kat:37, Konak/İZMİR

Muayene Talep Formu

 
+90 555 054 66 66 [email protected]
whatsapp